LOADING

Type to search

Gündem

Tulpar Mısır’da

Share

Otokar, 4-7 Aralık tarihlerinde Mısır’da düzenlenen EDEX 2023 savunma sanayii fuarına katılıyor. 

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticisi Otokar, 4-7 Aralık tarihleri arasında Mısır’ın Kahire kentinde düzenlenen EDEX 2023 savunma sanayii fuarına katılıyor. 4 gün sürecek etkinlikte Otokar, global ölçekte büyük beğeni toplayan paletli zırhlı aracı TULPAR’ı, 30mm MIZRAK kule sistemi sergileyecek.

Savaşçıların koruyucusu

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Gelecekte ortaya çıkabilecek değişikliklere cevap verebilecek şekilde 28000 kg ile 45000 kg arasında genişleme potansiyeline sahip çok amaçlı paletli araç olarak tasarlanmış TULPAR modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemlerin kullanılabilmesini sağlar. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemleri ile görev yapabilmesi kullanımı artırılıyor.

En sert iklim koşulları ve ağır arazi şartlarında test edilen TULPAR, tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh dayanıklılığı ve dayanıklılık yapısı ile sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz. 105 mm’ye kadar yüksek ateş ve değişken güçte görevlerde etkin çözüm sunarken üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık arazilere kadar her türlü muharebe imkanı görev yapabilir.

MIZRAK 30 Silah Sistemi

MIZRAK-30, zırhlı muharebe araçları için tasarlanmış, uzaktan kontrol edilen silah sistemidir. Nişancı ve komutan silah sistemini araç içerisinde, zırh koruması altında kullanmaktadır. MIZRAK 30 mm çift beslemeli otomatik ana silah ve 7.62 mm eş-eksenli makineli tüfeğe sahiptir.

MIZRAK-30 zırh delici, tahrip tipi dahil tüm 30×173 mm NATO Mühimmatları ile atış yapabilmektedir. Mühimmatlar zırh koruması altında araç içerisinden yüklenmektedir.

MIZRAK-30, son nesil sayısal atış kontrol sistem mimarisine sahip olup, yüksek performanslı soğutmalı termal kamera, CCD gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçer içeren iki eksende bağımsız stabilize komutan ve nişancı görüş sistemi ile meteorolojik algılayıcı ile entegre GPS sistemine sahiptir.

Her iki görüş sisteminde de otomatik hedef takip özelliği mevcuttur.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *