LOADING

Type to search

Deniz

Kore Polonya’da sessiz ve derinden ilerliyor

Share

Avrupa’nın en çok askeri harcama yapan ülkeleri arasında yer alan Polonya ile son yıllarda kapsamlı bir savunma ilişkisi kuran Güney Kore, ülkeye KSS III sınıfı denizaltı teklif edecek.

NATO’nun doğu kanadındaki en güçlü ordularından birini kurmak isteyen Polonya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından güvenlik kaygılarını gidermek için askeri harcamalarını hızlandırdı.

Son iki yıldır özellikle savunma sanayi alanında büyük yatırımlar yapan, Baltık Denizi’nde kısmen Rusya ile sınırı olan bir kıyı şeridine sahip Polonya, son dönemde deniz kuvvetlerini de güçlendirmek için harekete geçti.

Hava ve kara sistemlerinde Polonya ile önemli projelere imza atan Güney Kore, uzun süredir devam eden Orka programı kapsamında bu ülkeye KSS III havadan bağımsız tahrikli dizel-elektrik denizaltı teklif edecek.

Hanwha Ocean, 29 Kasım’da Varşova’da düzenlediği basın toplantısında kapsamlı bir teklif paketini açıkladı. Şirket, Baltık Denizi’nde güvenliğin artırılmasına katkıda bulunacak son teknoloji ürünü ve denizde kanıtlanmış KSS-III Denizaltısını Polonya Donanması’na sunmayı hedefliyor. Ayrıca Hanwha Ocean Polonya ile güçlü bir endüstriyel ortaklık kurarak ülkeye ekonomik ve endüstriyel faydalar sağlayacak vizyonunu paylaştı.

Hanwha Ocean, yalnızca son teknolojiye sahip denizaltılar sağlamayı değil, aynı zamanda Polonya Donanması için Kore Donanması ile iş birliğiyle kapsamlı eğitim programları da sunmayı öngörüyor. Hanwha Ocean ayrıca Kore Donanmasının deniz denemelerini ve işbaşı eğitimini desteklemenin yanı sıra denizaltı operasyon ve bakım teknik bilgisini Polonya Donanması ile paylaşmaya istekli olduğunu da belirtti.

Hanwha Ocean, Polonya’nın denizaltı filosunun bakımında kendi kendine yeterliliğini artırmak amacıyla Polonya’da bir Bakım, Onarım ve Revizyon (MRO) Merkezi kurmayı planlıyor. 

Devler yarışıyor

Hali hazırda 1980’lerden kalma Rus menşeli Kilo sınıfı tek bir SSK’ya sahip olan Polonya, Orka programı kapsamında muhtemelen dört yeni denizaltı almayı planlıyor.

İlk olarak 2014 yılında başlatılan Orka programı, İsveç’in A26 Blekinge sınıfı, Alman Type 212CD ve Fransız Scorpene SSK gibi platformları öneren şirketler için ihtiyaç duyulan yeni gereksinimlerin ana hatlarıyla belirlenmesiyle bu yılın Mayıs ayında yeniden yapılandırıldı.

Etkin ve caydırıcı

Kore Donanmasının en yeni denizaltısı olan KSS-III, 83,3 metre uzunluğa,  9,6 m genişliğe, 7,62 m su çekimine  ve 3.600 ton deplasmana sahip.  Japonya’nın Soryu sınıfından sonra lityum iyon (Li-ion) pil kullanan dünyadaki ikinci denizaltı olan Havadan bağımsız tahrik sistemi (AIP)ile  50 gün deniz seyri gerçekleştirebilen denizaltılar azami 20 knot hıza ulaşabiliyor.

Öte yandan KSS-III, Denizaltıdan Fırlatılan Balistik Füzeler (SLBM) ve Denizaltıdan Fırlatılan Seyir Füzelerinden (SLCM), HAESEONG ve Harpoon gibi gemisavar füzelere, torpidolara ve mayınlara kadar, kullanıcısına önemli bir savaş yeteneği sağlıyor.

KSS-III, savaş yeteneklerinin ötesinde, gürültü emisyonlarını en aza indiren, su altında gizli ve çevik bir varlık sağlayan optimize edilmiş gövde tasarımlarına sahiptir. Gelişmiş savaş yönetim sistemleri ve sonarları, teknolojik üstünlüğüne daha da katkıda bulunuyor ve iletişim sistemi, müttefik donanmalarıyla tam bir birlikte çalışabilirlik sağlıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up