LOADING

Type to search

Hava

Almanlara ‘Elektronik Savaşçı’ geliyor

Share

Airbus, Alman Hava Kuvvetleri’nin düşman hava savunmasının baskıda tutulması ve imha edilmesi (SEAD) görevlerinde kullanması için Eurofighter EK uçakları geliştirecek.

Alman Meclisinin onayının ardından Airbus, 15 Alman Eurofighter’ını elektronik harp sistemleri ile donatacak. Uçağa, Saab imalatı elektronik sistemlerin yanı sıra ABD’li Northrop Grumman şirketinin AARGM anti radyasyon füzeleri entegre edilecek. Eurofighter EK’nin 2030 yılına kadar NATO sertifikasına sahip olması ve ardından SEAD (Düşman Hava Savunmasının Bastırılması) rolünde Tornado’nun yerini alması planlanıyor.

Airbus Defence and Space CEO’su Michael Schöllhorn yaptığı açıklamada, “Elektronik harp ve keşif NATO’nun önemli bir gereksinimidir: mevcut çatışmalar ve mevcut güvenlik durumu bu iki kabiliyetin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Alman hükümetinin elektronik harp gibi önemli bir kabiliyeti Eurofighter kabiliyet portföyüne dâhil etme kararı önemli bir adımdır. EK, bu önemli kabiliyeti Eurofighter’ın zaten geniş olan operasyonel yelpazesine eklerken Avrupa’nın egemenliğini ve özerkliğini de güçlendirecektir.”

Airbus, seçilen teknik çözümlerin Eurofighter’a entegre edilmesi için resmi siparişin verilmesini bekliyor. Ana yüklenici olarak Eurofighter GmbH ile NETMA (NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı) arasındaki ilgili sözleşmenin yıl sonundan önce imzalanması bekleniyor.

Bu sürüm, çok maksatlı uçağın, hâlihazırdaki geniş görev yelpazesini daha da genişletecek. Eurofighter Typhoon EK, pasif elektronik destek kabiliyetinin yanı sıra düşman hedeflerini aktif elektronik baskılama yeteneğine de sahip olacak. Ayrıca anti radyasyon füzeleri (AARGM) ile düşman hava savunmasının baskıda tutulması ve imha edilmesi (SEAD) görevlerinde de kullanılabilecek.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *