LOADING

Type to search

Hava

İspanya’dan ‘SIRTAP’ imzası

Share

İspanya Savunma Bakanlığı, SIRTAP Taktik İHA sisteminin geliştirilmesi ve tedariki için Airbus ile sözleşme imzaladı.

Airbus, İspanyol Ordusu ile Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin taktik yeteneklerini güçlendirecek Yüksek Performanslı Taktik İHA SIRTAP’ın geliştirilmesi ve tedariki için İspanya Savunma Bakanlığı ile 495 milyon Euro değerinde bir sözleşme imzaladı.

Bu sözleşme, her biri üç insansız hava aracı ve bir yer kontrol istasyonundan oluşan toplam dokuz sistemi kapsıyor. Ayrıca İspanyol Silahlı Kuvvetlerinin eğitimi için iki simülatör de tedarik edilecek. SIRTAP prototipinin ilk uçuşunun 2025 yılında gerçekleştirmesi 2026’da ise hizmete girmesi planlanıyor.

SIRTAP, 150 kg’dan fazla faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir. Hem karada hem de denizde gelişmiş gözetleme, istihbarat ve keşif görevleri için tasarlanan SIRTAP, 2,000 km’den fazla menzili ve 20 saatten fazla havada kalma özelliği sayesinde en zorlu ortamlarda gece ve gündüz operasyonlarına olanak tanıyor.

İspanyol Ordusu envanterinde yer alan İsrailli IAI firması ürünü Searcher MkII İHA sistemlerini SIRTAP ile değiştirecek. Öte yandan sistem ordunun, hizmetteki ABD’li General Atomics ürünü Predator’lerine ek olarak istihbarat, gözlem, keşif (ISR) yeteneklerini artıracak.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *