LOADING

Type to search

Deniz

Alman ‘Sea Tiger’ havalandı

Share

İlk NH90 Sea Tiger, Airbus Helicopters’in Donauwörth, Almanya’daki tesisinde ilk uçuşunu planlandığı gibi gerçekleştirdi. Alman Bundeswehr, 2020 yılında Alman Donanması için 31 adet NH90 Sea Tiger çok rollü fırkateyn helikopteri sipariş etti.

Airbus Helicopters şimdi helikopterin uçuş testlerine ve NH90 Sea Tiger’a entegre edilecek yeni sistemlere odaklanacak bir kalifikasyon aşamasına giriyor. Teslimatların 2025 yılı sonunda başlaması planlanıyor.

Helikopterler Alman Donanması’nın 1981 yılında hizmete giren ve emektar Mk88A Sea Lynx filosunun yerini alacak. Bundeswehr halihazırda 2019-2023 yılları arasında teslim aldığı 18 adet NH90 Sea Lion deniz nakliye helikopteri işletiyor. Bu helikopterler arama ve kurtarma (SAR), deniz keşif, özel kuvvetler ile personel ve malzeme taşıma görevleri de dahil olmak üzere çok çeşitli rollerde hizmet veriyor.

Sea Tiger, kendini kanıtlamış NH90 NFH’nin (Naval Version) en son versiyonudur. Alman Donanması’nın son teknoloji bir denizaltı savunma harbi helikopterine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak tasarlandı. Yenilikler arasında yeni bir Elektro-Optik Sistem ve geliştirilmiş Elektronik Destek Tedbirleri (ESM) bulunuyor. Deniz Kaplanı’nın üzerinde bir daldırma sonarı, sonoboylar ve silahlar (torpido ve füzeler) yer alıyor. Sea Tiger’ın görevleri arasında keşif ve nakliyenin yanı sıra su üstünde ve altındaki hedeflere angaje olmak da yer almaktadır.

135 deniz NH90 helikopteri halihazırda altı ülkeye teslim edilmiş ve arama-kurtarma, insani yardım ve askeri operasyonlarda 90.000’in üzerinde uçuş saatini tamamlamıştır. Dünya çapında hizmet veren 500’den fazla NH90 helikopteri 370.000’den fazla uçuş saati gerçekleştirmiştir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *