LOADING

Type to search

Kara

ZMA-15 modernizasyonunda yeni teslimatlar

Share

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ASELSAN ve FNSS işbirliğiyle yürütülen ZMA-15 araçlarının kapsamlı modernizasyonunu içeren projede yeni araçlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda yürütülen proje kapsamında ASELSAN’ın NEFER 25mm Silah Sistemi ile donatılan 17 yeni araç teslim edildi.

TSK envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçlarının (ZMA) Modernizasyonu için 31 Aralık 2019 tarihinde başlatılan projede ana yüklenici olarak ASELSAN ve alt yüklenici olarak FNSS firmaları görev alıyor. 

ZMA Modernizasyon Projesi ile 134 adet eski nesil silah kulesine sahip araca modern insansız kule entegre edilecek. Aralık 2022 yılında ilk aracın teslimi ile başlayan teslimatların 2024 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde ZMA’ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yapılması, envanterde bulunan ZMA’lara 25 milimetre NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panellerinin entegre edilmesi hedeflendi. Çalışmalar kapsamında ZMA platformlarının bakım ve onarımı yapılırken araçlara iklimlendirme, ısıtma, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemlerinin alt sistemleri entegre ediliyor.

FNSS tarafından 1989-2004 yılları arasında üretilen dört konfigürasyonda toplam 2.249 adet Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Türk Silahlı Kuvvetlerini de teslim edilmiştir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *