LOADING

Type to search

Hava

ASELSAN sistemlerine Sikorsky onayı

Share

ASELSAN’ın TUSAŞ ve Sikorsky iş birliğinde yürüttüğü Genel Maksat Helikopteri Projesi, Certificate of Compliance (Coc) Belgesini aldı.

Genel Maksat Helikopteri Programı kapsamında, projenin Blok 1.0 konfigürasyonuna ait CoC belgesi 20 Temmuz 2023 tarihinde alındı. Sikorsky Kalite Güvencesi Kurulu tarafından verilen CoC belgesi ile helikopterin gereksinimlere uygunluğu ve uçuşa elverişliliği teyit edilmiş oldu.

2016 yılında yürürlüğe giren sözleşme ile başlayan projede, ASELSAN tarafından geliştirilen aviyonik sistemlerin gereksinimlere uygunluğu; donanım, yazılım, sistem ve yer/uçuş testleri ile doğrulanarak Sikorsky tarafından onaylandı. Testlere ek olarak, DO-254 ve DO-178B sertifikasyon süreçleri başarıyla tamamlanan projede, geliştirilen tüm donanımlar ve yazılımlar için Sikorsky otoritesinden onay alındı. CoC Belgesi ile uçuş emniyeti açısından kritik donanım ve yazılım parçaları içeren ASELSAN sistemleri, dünyanın önde gelen helikopter üreticilerinden Sikorsky firması tarafından tescil edildi.

Türkiye’deki altı farklı kullanıcının Genel Maksat Helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan program kapsamında, S-70i Black Hawk helikopterine Sikorsky ve ASELSAN iş birliği ile geliştirilen ASELSAN Görev Yönetim Sistemi (IMAS) entegrasyonu yapıldı. ASELSAN ve TUSAŞ’ın iş birliğinde projeye entegrasyonu gerçekleştirilen milli haberleşme, kendini koruma ve elektro-optik sistemleri ile söz konusu helikopterler T-70 Kara Şahin olarak anılıyor.

Sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen ASELSAN Görev Yönetim Sistemi (IMAS), sayısal kokpit göstergeleri üzerinden helikopter üzerindeki tüm aviyonik sistemlerin yönetimini ve helikopterin sayısal harita desteği ile uçmasını sağlıyor. Helikopterin seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemleri yine ASELSAN tarafından geliştirildi.

ASELSAN IMAS, sadece Türkiye’de üretilecek T-70 helikopterinde değil, aynı zamanda Sikorsky tarafından üçüncü ülkelere satılacak S-70i helikopterinde de kullanılması planlanıyor. Böylece önümüzdeki 20 yıl boyunca dünya genelinde satılacak S-70i Black Hawk helikopterlerinin önemli kısmının, ASELSAN’ın aviyonik çözümlerini içermesi hedefleniyor.

Kokpiti İlk uçuşu Eylül 2021’de gerçekleşen helikopterin, teslimatı Aralık 2022’de yapıldı. Eylül 2023 itibarıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Orman Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 12 helikopter teslim edildi.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *