LOADING

Type to search

Hava

SİPER 2024’te hizmete girecek

Share

Uzun Menzilli Hava Savunma ve Füze Sistemi Siper Ürün-1, 2024’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacağı açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan ‘Siper’ projesinin ilk safhasında sona gelindi.

ASELSAN’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ‘Siper Ürün-1’in 2024’te Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacağı belirtildi.

“Siper sistemi, milli güvenliğimiz için önemli görevler üstlenecek”

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, hava savunmasını beka meselesi olarak gördüklerine işaret ederek,

“Şu an için en ileri teknolojiye sahip olan Siper sistemi, milli güvenliğimiz için önemli görevler üstlenecek. Vatan semalarının güvenliği için gece gündüz demeden çalışan tüm ekibi gönülden tebrik ediyoruz”

ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı arasında imzalanan Sözleşme kapsamında, uzun menzil ve yüksek irtifadaki hava soluyan hedeflere  (muharip uçak, seyir füzesi, İHA, helikopter) karşı etkili bir hava savunma sisteminin azami oranda milli imkânlarla geliştirilmesi ve yurt içi kaynaklar kullanılarak üretilmesi hedefleniyor.

SİPER sistem konfigürasyonu, Filo Kontrol Merkezi, Arama Radarı, Atış Kontrol Merkezi, Atış Kontrol Radarı, Füze Fırlatma Sistemi, Tam Atım Füze, Füze Taşıma Yükleme Sistemi, Haberleşme Araçları (Haberleşme İstasyon Aracı, Haberleşme Röle Aracı) ve Destek Ekipmanlarını içeriyor.

Teknik Özellikler

• Sistem Azami Önleme Menzili : 150 km

• Önleme İrtifası : 0.1-30 km

• Yanca Kapsama : 360°

• Takip Edilebilecek Hedef Sayısı : 100

• Batarya Seviyesi Angaje Olunabilecek Hedef Sayısı: 10

• Batarya Seviyesi Güdülebilecek Füze Sayısı: 20

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *