LOADING

Type to search

Deniz

ASELSAN’dan “TAKS” teslimatı

Share

MKE tarafından geliştirilip üretilen 76/62 milimetre Milli Deniz Topunun ilk teslimatı Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında MKE tarafından, Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) teslimatı ise ASELSAN tarafından yapıldı.

Bu kapsamda MKE ile iş birliği yapılarak 76mm Milli Deniz Topunun ASELSAN Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) ile ara yüzleri tanımlandı. Envanterde mevcut olan milli 76 mm ASELSAN Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS), MKE 76/62 mm Milli Deniz Topu için ASELSAN tarafından uyarlandı.

MKE 76/62 mm Milli Deniz Topunun kalifikasyona yönelik denizde atış faaliyetleri ASELSAN Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) kullanılarak icra edildi. Türkiye’nin denizlerdeki hak ve menfaatlerini etkin şekilde korumak amacıyla yürütülen Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında inşa edilen iki gemide, MKE 76/62mm Milli Deniz Topu ve ASELSAN Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) kullanılacak.

Ağır silahlı karakol gemileri; istihbarat gözetleme ve keşif, arama kurtarma, terörizmle mücadele, denizde denetim harekâtı, deniz özel harekâtı gibi temel görevleri icra edecek.

76 mm top deniz platformlarının ana silahları arasında yer almaktadır. Bugüne kadar yurt dışından tedarik edilen 76mm deniz topu MKE tarafından yürütülen çalışmalarla yerli olarak geliştirilmiş oldu.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *