LOADING

Type to search

Hava

İsviçre PAC-3’ün ortağı oldu

Share

ABD’li ve İsviçreli yetkililerin PAC-3 MSE tedariki konusunda anlaşma imzalamasının ardından İsviçre PAC-3’ün 15. ortak ülkesi oldu.

Lockheed Martin Salı günü yaptığı açıklamada, İsviçre’nin ülkenin Air2030 programı kapsamında Patriot Hava Savunma Sisteminin en gelişmiş füzesinin versiyonunu satın almak için bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

ABD’li ve İsviçreli yetkililerin 30 Ekim 2023 tarihinde  PAC-3 MSE satın almak için anlaşma imzalaması ile birlikte İsviçre PAC-3’ün 15. ortak ülkesi oldu.

Lockheed, İsviçre’nin satın almayı planladığı Patriot PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) sisteminin sayısı konusunda ayrıntı vermedi. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce İsviçre’nin Patriot ekipmanlarına yönelik bir dizi talebini onaylamıştı.

Bakanlık, 2022’de yaklaşık 700 milyon dolar karşılığında 72 adede kadar PAC-3 MSE füzesi satışını, 2020 yılında ise İsviçre’ye beş ateşleme ünitesi, radarlar, fırlatıcılar ve 70 PAC-2 Güdüm Geliştirilmiş Füze içeren 2.2 milyar dolarlık bir paket için onay vermişti.

Ülkenin askeri tedarik ajansı Armasuisse tarafından 31 Ekim’de yapılan açıklamaya göre, Pentagon’un Yabancı Askeri Satışlar sürecinin bir parçası olarak 30 Ekim’de imzalanan sözleşme kapsamında 300 milyon İsviçre Frangı (331 milyon ABD Doları) ödeme yapılacak. Sistemin ilk teslimatının 2028-29 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Gelişen tehditlere karşı irtifa ve menzili artıran iki darbeli katı bir roket motoru kullanan PAC-3 MSE füzeleri Hit-to-Kill teknolojisine sahiptir.

PAC-3 varyantları arasında en uzun menzile ulaşabilen PAC-3 MSE füzeleri, taktik balistik ve seyir füzelerinin yanı sıra uçak, insansız hava araçlarına karşı savunma yapabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *