LOADING

Type to search

Gündem

ABD’den Polonya’ya askeri finansman desteği

Share

ABD, Polonya’ya ordusunu modernize etmesine destek olmak için 2 milyar dolarlık Yabancı Askeri Finansman (FMF) kredisi verecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD ile Polonya arasında 2 milyar dolarlık FMF doğrudan kredi anlaşması imzalandığı belirtildi.
ABD’nin “sadık müttefiki” Polonya’nın güvenliğinin NATO’nun doğu kanadının kolektif savunması için hayati önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, uluslararası yardımların komşusu Ukrayna’ya ulaştırılmasında merkezi rol oynayan Polonya’nın yaptığı savunma yatırımlarıyla bölgesel güvenliğin güçlendirilmesindeki kararlılığına işaret edildi.

Açıklamada, Polonya’nın, ordusunu önemli ölçüde genişletmeyi planladığı ve milyarlarca dolarlık iddialı savunma modernizasyon programı kapsamında “Rus menşeli eski askeri teçhizatını elden çıkardığı” kaydedildi.
Anlaşmanın, Polonya’nın askeri modernizasyon çabalarını ilerleteceği belirtilen açıklamada, Polonya’ya sağlanacak kredinin NATO’nun doğu kanadının savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunacağı bildirildi.

Son iki yıldır özellikle savunma sanayi alanında büyük yatırımlar yapan, Güney Kore, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle silah tedarik anlaşmaları imzalayan Polonya, Avrupa’nın en güçlü ordularından biri olmayı hedefliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla güvenlik tehditlerini göz önünde bulunduran Polonya hükümetinin askeri harcamalarının bu yıl sonu itibarıyla 27,7 milyar Euro düzeyinde olması bekleniyor. NATO üyeleri arasındaki en yüksek oran olarak dikkati çeken bu rakam, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 4’üne denk geliyor ki bu NATO’nun mevcut %2’lik hedefinin neredeyse iki katı.

Ülkenin 2035’e kadar toplamda 117,6 milyar Euro askeri harcama yapması öngörülüyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *