LOADING

Type to search

Kara

ABD ordusundan ilave Carl-Gustaf siparişi

Share

ABD Ordusu, Carl-Gustaf çok rollü, tek bir personel tarafından taşınabilir, omuzdan ateşlemeli silah sistemleri satın almak için İsveçli Saab firması ile 87 milyon dolara varan bir çerçeve sözleşmesi imzaladı.

İsveçli havacılık ve savunma şirketi Saab Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı’nın AT4 sistemleri ve Carl-Gustaf mühimmatı için Saab ile mevcut olan çerçeve anlaşmasını genişlettiğini duyurdu.

Açıklamada, 2024-2026 yılları arasında teslim edilmek üzere 104,9 milyon dolar değerinde yeni bir sipariş imzalandığı belirtildi.

Taraflar arasında ilk 2019 yılında imzalanan çerçeve anlaşması, ABD’nin Saab tarafından geliştirilen yakın muharebe çözümleri için ek 422 milyon dolara kadar sipariş vermesine olanak sağlayacak.

Yeni sipariş AT4CS RS sistemlerini ve Carl-Gustaf Silah Sistemi için ABD’de HE 441E olarak adlandırılan en yeni yüksek patlayıcılı mermi HE 448’i de kapsıyor. Teslim edilecek silah sistemleri ABD Ordusu, ABD Deniz Piyadeleri ve Özel Harekat Komutanlığı tarafından kullanılacak.

Carl-Gustaf M4, taşınabilir, omuzdan fırlatılan, çok amaçlı silah sisteminin en son sürümüdür. Kullanıcılara çok çeşitli angajman seçenekleri sunar ve birliklerin her senaryoda çevik ve etkili kalmasına izin verir. Azami bir kilometre menzili bulunan Carl-Gustaf M4, 84 milimetrelik çapa sahiptir. Sistem, farklı hedef türlerine göre farklı harp başlığı ateşlenebilmesine olanak sağlıyor. Modernize edilen sistemin en son modelinde fırlatıcı ağırlığı, 10 kilogramdan 7 kilograma düşürüldü.
Geri Tepmesiz Top (GTT) sistemi olan Carl Gustaf, ABD’li Raytheon ile Saab ortaklığında yürütülen Güdümlü Carl Gustaf Mühimmatı projesi kapsamında geliştirilen yarı aktif lazer güdümlü mühimmatı 1 metreden daha düşük hassasiyetle hedefini vurabiliyor. Öte yandan ataletsel güdüm sistemiyle desteklenen mühimmat, 2 bin metre menzildeki hafif zırhlı araç ve koruganlara karşı etkili olabiliyor.

Şu anda dünya çapında on beş ülke AT4CS RS veya varyantlarını kullanmaktadır.

AT4 ailesi;

  • AT4-HEAT 7 kg ağırlığa, 300 metre menzile ve 350 mm zırh delme kapasitesine sahip
  • ATCHS HP 8 kg ağırlığa 300 metre menzile ve 420 mm zırh delme kapasitesine sahip
  • AT4CS RS 8 kg ağırlığa 300 metre menzile ve 350 mm zırh delme kapasitesine sahip
  • AT4CS ER 9 kg ağırlığa 600 metre menzile ve 460 mm zırh delme kapasitesine sahip
  • AT4CS AST 9 kg ağırlığa 200 metre menzile sahip
  • AT4CS HE 9 kg ağırlığa 600 ila 1000 metre menzile sahip
    oluşuyor.
Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *