LOADING

Type to search

Hava

Romanya ‘Mistral’in peşinde

Share

Romanya, olası Rus saldırılarına karşı hava savunmasını ve sınır güvenliğini güçlendirmek için Fransa’nın öncülüğündeki Mistral tedarik programına katılmayı planlıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için kullandığı insansız hava aracına (İHA) ait enkazın ülkenin Ukrayna sınırı yakınlarında  bulunmasıyla Bükreş yönetimi hava savunma kabiliyetini artırmak için harekete geçti. 

Bükreş bir süredir, özellikle elektronik harp ve drone karşıtı sistemlerin satın alınmasına yönelik savunma sektörünün önde gelen şirketleri BAE Systems, Airbus ve Leonardo ile görüşmeler sürdürüyordu. Geçtiğimiz günlerde sınır hattında Rus insansız hava aracının enkazının bulunması üzerine Fransa merkezli savunma firması MBDA tarafından üretilen Mistral 3 hava savunma sisteminin tedariki için görüşmelere başladı.

Mistral 3 için ortak tedarik programı 19 Haziran’da Paris Air Show sırasında Fransa, Belçika, Estonya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Macaristan tarafından imzalanan niyet mektubuyla başlatılmıştı. Mistral’in üretimi önümüzdeki yıl iki katına çıkarak ayda yaklaşık 40 adede ulaşacak.

Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılmakta olan Mistral, kısa menzilli bir hava savunma füzesidir. At-Unut atış moduna ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip olan füze, görüntü işleme kabiliyetlerinin de etkisiyle İHA’lar gibi düşük termal ize sahip hedeflere kilitlenebiliyor.

Sistem, 8 kilometre menzile ve yaklaşık 21.000 feet irtifaya kadar etkili vuruş imkanı sağlıyor. Mistral 20 kilogram ağırlığa, 1.86 metre uzunluğa, 90 metre çapa sahiptir.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *