LOADING

Type to search

Kara

Polonya ‘HIMARS’ ile sınırları zorlayacak

Share

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Polonya, roket ve topçu kuvvetlerini güçlendirmek için çeşitli satın alma programlarını hızlandırdı. Bu kapsamda Polonya, Karadan Karaya Füze Sistemi HIMARS için yaklaşık 10 milyar dolar tutarındaki siparişi onaylama kararı aldı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 486 adet HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sisteminin tedarikini kapsayan yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki sözleşmeyi onayladı.

Bakanlığın silah ve askeri teçhizat alımlarından sorumlu birimi olan Silahlanma Ajansı yaptığı açıklamada, “Sözleşme yüzlerce mühimmatın yanı sıra teknik destek ve teknoloji transferini de kapsıyor. Teslimatların 2025 yılında başlaması bekleniyor.” dedi. 

Şubat 2019’da imzalanan bir anlaşma kapsamında Polonya Savunma Bakanlığı yaklaşık 414 milyon dolar karşılığında 20 adet HIMARS sistemi siparişi vermişti. Son olarak onaylanan sözleşme ile Polonya ordusu toplam da 500 adet HIMARS sistemine sahip olacak.

Lockheed Martin’in MLRS ailesinin en yeni türevi olan HIMARS 1 adet 300 km menzilli ATACMS Blok IA ya da 6 adet topçu roketi taşıyabiliyor. 5 ton ağırlığındaki Orta Sınıf Taktik Tekerlekli Araç Ailesi (Family of Medium Tactical Vehicles / FMTV) üzerine entegre edilen HIMARS havadan kolay nakledilebiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *