LOADING

Type to search

Kara

Polonya’dan ‘Javelin’ imzası

Share

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) ile Raytheon ve Lockheed Martin ortaklığı olan Javelin Ortak Girişimi (JJV), Javelin tanksavar silah sisteminin Polonya’da üretilmesine ilişkin bir Mutabakat Anlaşması (MOU) imzaladı.

PGZ yönetim kurulu başkanı Sebastian Chwalek “Polonya Javelin Ortak Girişimini kilit bir stratejik ortak olarak görüyor ve bu anlaşma Raytheon ve Lockheed Martin ile ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor” dedi.

Javelin Ortak Girişimi Başkanı ve Raytheon’un Javelin program direktörü Andy Amaro, “PGZ ile birlikte, Javelin ortak üretimi için Polonya endüstrisinin yerleşik becerilerinden ve uzmanlığından yararlanmak üzere bir dizi fırsat araştırıyoruz” dedi. “Javelin’e yönelik artan taleple birlikte, bu yeni endüstri ortakları, savaşta kendini kanıtlamış, at ve unut silah sisteminin üretimini ve küresel Javelin topluluğuna teslimini desteklemede hayati bir rol oynayabilir.”

2021 yılının Haziran ayında Polonya Ordusu Javelin Operatör Eğitimini tamamlayarak Javelin’in bakım ve kullanımının yanı sıra kendi operatör eğitimlerini yürütmek üzere sertifikalandırıldı.

Javelin’i At-Unut

Raytheon ve Lockheed Martin arasındaki ortak girişim JJV tarafından geliştirilen ve üretilen Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.
ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

JJV bugüne kadar 50.000’den fazla Javelin füzesi ve 12.000’den fazla yeniden kullanılabilir Fırlatma Ünitesi üretmiştir. Javelin şu anda 23 ülkede hizmet vermektedir. Polonya, Javelin F-Model füze varyantını teslim alan ilk uluslararası ülke olmuştur.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up