LOADING

Type to search

Kara

Leopard’ları “Trophy” koruyacak

Share

Trophy APS, yeni Leopard 2A8 tanklarının temel aktif koruma sistemi olarak seçildi ve ilk sözleşmeler Almanya ve Norveç ile yapıldı.

EuroTrophy 6 Eylül’de yaptığı açıklamada; Aktif koruma sistemi Trophy’nin KNDS (KMW+NEXTER Savunma Sistemleri) tarafından “Leopard 2 A8” olarak tanımlanan yeni konfigürasyonunun temel aktif koruma sistemi olarak seçildiğini belirtti.

Bu sözleşme ile Trophy, Leopard 2, Abrams M1 ve Merkava IV gibi Batı Ana Muharebe Tanklarının yanı sıra Namer ZPT ve diğer tekerlekli ve paletli IFV’ler gibi daha hafif platformlara entegre edilen en başarılı aktif koruma sistemi haline geldi.

Şubat 2023’te Norveç Savunma Materyal Ajansı KNDS’yi, tamamı Trophy ile donatılacak 54 adet Leopard 2A8 MBT teslimatı ile görevlendirdi.

Mayıs 2023’te Alman Silahlı Kuvvetleri Federal Satın Alma Ofisi, A8 standart konfigürasyonunda 123 adede kadar Leopard 2’nin teslimatı için KMW ile bir çerçeve anlaşması imzaladı.

Norveç’in Leopardları 2026 ile 2031 yılları arasında teslim edilecek ve sözleşme ülke parlamentosu tarafından belirlenen 1,9 milyar $ değerindeki bütçe içinde yer alıyor. Sözleşmeye 18 tankı kapsayan bir opsiyon daha eklendi.

Almanya’nın 3,4 milyar dolara mal olacak yaklaşık 100 adet yeni üretim Leopard 2’ye ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor. Sözleşmenin 2024 yılında imzalanması ve teslimatların 2027 ile 2032 yılları arasında yapılması bekleniyor.

Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzeler nedeni ile oldukça fazla zayiat veren İsrail Ordusu bu savaştan çıkardığı dersler sonrasında Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarını Rafael savunma şirketi ürünü Trophy sistemi ile donattı.

Gazze Şeridi’nde düzenlediği operasyonda Rus yapımı RPG-29 tanksavar roketi ve Kornet E tanksavar güdümlü füze saldırılarına karşı önleme yapma başarısı gösteren Trophy muharebe alanında kendini kanıtlayan dünyadaki tek koruma sistemidir.

Muharebe ortamında gösterdiği başarılardan sonra Eylül 2017’de ABD Savunma Dairesi tarafından M1A2 SEP V2 Abrams tanklarının Trophy koruma sistemiyle donatılmasına karar verilmişti.

Üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde Trophy, tanksavar füzesi ve RPG tipi roketi geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak yok ediyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *