LOADING

Type to search

Kara

ASELSAN Şili Leopard’larını yenileyecek

Share

Şili Kara Kuvvetleri son kullanıcılığında Şili Devleti’ne ait Askeri Fabrika olan FAMAE (Fábricas y Maestranzas del Ejercito) tarafından düzenlenen ve Tank Modernizasyonu alanında dünyanın seçili firmalarının davet edildiği ihalede güçlü ve taktik alanda kanıtlanmış ürünleri ile yarışan ASELSAN, sürecin sonunda en etkin çözümü sunan firma olarak seçildi.

FAMAE ile imzalanan sözleşme kapsamında, Şili Kara Kuvvetleri envanterinde yer alan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları, en güncel atış kontrol sistemi, komutan ve nişancı periskopları ve sürücü görüş sistemleri ile donatılacak. Atış kontrol sistemine ilave olarak, yerli ve milli imkânlarla geliştirilen elektrikli top ve kule takat birimi ile bahse konu platformların ilk atımda vuruş ihtimalinin yükseltilmesi hedefleniyor. Ayrıca, tank personeli için son derece zararlı ve yanıcı hidrolik kule sisteminin değiştirilmesi ile tank personeli operasyonel güvenliğinin arttırılması da amaçlanıyor.

2019 yılında Şili Kara Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda 3 ayrı projenin birleştirilmesi ile ortaya çıkan, zor coğrafi şartlara ve çöl koşullarına uygun olarak geliştirilen PROACO çatı projesi; Şili Ordusu’nun en vurucu gücü olan Leopard 2A4 platformlarının modernizasyonu, Marder 1A3 Zırhlı Piyade Aracının modernizasyonu ve tüm zırhlı birlikler envanterinde yer alan ana muharebe tankları, obüsler ve zırhlı piyade araçlarının iç haberleşme sistemlerinin modernizasyonunu içeriyor.

PROACO projesi kapsamında ASELSAN, farklı tipte platformların iç haberleşme sistemi modernizasyonuna yönelik sözleşmeyi 2022 yılında, Leopard  2A4 modernizasyonu projesinin de 2023 yılında imzalanmasıyla Şili Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile olan proje hacmini genişletti.

İmzalanan bu sözleşme, Türk savunma sanayii tarihinde Latin Amerika bölgesine yapılan en yüksek hacimli ihracat projesi olmakla beraber, ASELSAN’ın global seviyede tank modernizasyonu projelerini gerçekleştirebilme kabiliyetini de gözler önüne serdi. Bu proje kapsamında Şili Kara Kuvvetleri Komutanlığı, gelişmiş atış kontrol sistemlerine sahip ana muharebe tankları ile Latin Amerika kıtasındaki caydırıcı güç olma özelliğini koruyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *