LOADING

Type to search

Deniz

Polonya’dan 1.5 milyar dolarlık “NSM” imzası

Share

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından birçok bölge ülkesi deniz saldırı kabiliyetlerini arttırıyor. Rusya’ya sınır komşusu olan Polonya’da bu yönde önemli bir adım atarak 1.5 milyar dolar değerinde dört Deniz Taarruz Füzesi (NSM) bataryası siparişi verdi.

Norveçli savunma ekipmanları üreticisi Kongsberg Salı günü yaptığı açıklamada Polonya’dan dört adet Deniz Taarruz Füzesi (NSM) Kıyı Savunma Sistemi (CDS) bataryası için yaklaşık 16 milyar kron (1,5 milyar $) değerinde bir sipariş aldığını duyurdu.

Kongsberg açıklamasında siparişin bugüne kadarki en büyük sözleşmesi olduğunu ve yeni teslimatların 2026 -32 yılları arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

Polonya Silahlanma Ajansı yaptığı açıklamada Norveçli Kongsberg şirketiyle imzalanan sözleşme “komuta araçları, füze rampaları ve birkaç yüz adet gemisavar NSM füzesi” tedarikini kapsıyor. Açıklamada sözleşmenin, ordunun Baltık Denizi boyunca kıyı savunma kabiliyetlerini arttırmasını sağlayacağı ifade edildi.

Norveç merkezli Kongsberg tarafından geliştirilen NSM, satıhtaki ve karadaki hedeflere angaje olabilen 185 kilometreyi (115 mil) aşan menzili ile bir gemisavar füzesidir. Su üstü hedeflerin yanı sıra füze GPS+ANS güdüm ve IIR arayıcı başlık için opsiyonel otomatik kara hedefi algılama özelliğiyle kara hedeflerine karşı da kullanılabiliyor. Kara araçları ve savaş uçaklarından atılabilen füze düşük ağırlığı ile esnek kullanım imkanı sunuyor.

Hayatta kalmak için en güçlüsü olmak

NATO’nun doğu kanadındaki en güçlü ordularımdan birini kurmak isteyen Polonya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından güvenlik kaygılarını gidermek için askeri harcamalarını hızlandırdı.

Ukrayna işgaliyle ağır kayıplar vermesine rağmen halen büyük bir askeri güce sahip olan yanı başındaki Rusya ile, batısında ise tarihsel olarak güven duymadığı Almanya ile komşu olması Polonya’yı topraklarını korumak için güçlü bir ordu kurmaya zorluyor. Polonya’nın ABD ve Güney Kore ile imzaladığı milyar dolar değerinde savunma anlaşmaları, yürüttüğü askeri modernizasyon faaliyetleri Avrupa’nın en güçlü ordularından biri olmayı hedeflediğinin açık bir göstergesidir.

Yaklaşık 700 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip olan Polonya bu sene (30 milyar dolar civarında) GSYİH’in %4’ünü savunmaya harcayacak. Ülkenin 2035’e kadar toplamda 120 milyar dolar askeri harcama yapması öngörülüyor.

Zorunlu askerliğin 2008’de kaldırıldığı hali hazırda 172 bin asker mevcudiyeti olan Polonya’da asker sayısının 2035’e kadar en az 300 bine çıkartılması planlanıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *