LOADING

Type to search

Kara

Almanya’dan Ukrayna’ya mühimmat teslimatı

Share

Almanya, Gepard hava savunma sistemi için ilk parti 35 mm mühimmatı Ukrayna’ya teslim etti.

Alman Federal Savunma Bakanlığı ve Rheinmetall tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya, Gepard hava savunma sistemi için 35 mm’lik mühimmatın ilk partisini Ukrayna’ya teslim etti.  Alman hükümeti böylece toplam 300.000 mermi teslim etme taahhüdünü hayata geçirmiş oluyor. Bakanlık, bu silahların Ukrayna’yı Rus insansız hava araçlarının saldırılarına karşı korumaya yardımcı olacağını belirtti. Mühimmatların toplam maliyeti ise 168 milyon Euro’dur.

Üretici Rheinmetall’e göre teslimatlar Temmuz ayından bu yana devam ediyor. Yıl sonuna kadar 40.000 merminin teslim edilmesi planlanıyor; şu ana kadar beş haneli sayıda fişek teslim edildi. Mühimmat Almanya’da yeni inşa edilen ve birkaç milyon Euro yatırım yapıldığı bildirilen üretim hatlarında üretiliyor.  Üretimin bu ülkede yapılması, şirketin orta kalibreli mühimmat üretiminde en önemli merkezi olan İsviçre’nin Gepard mühimmatının Ukrayna’ya ihracatını yasaklaması nedeniyle gerekli hale gelmişti. 

Rusya’nın saldırısı altında olan Ukrayna’ya 46 Gepard hava savunma sistemi teslim edildi. Yakın zamanda altı tane daha sistemin teslim edilmesi planlanıyor.

Alman ordusunda 1976 yılında hizmete giren Leopard 1 tankının paletli zırhlı şasesine dayanan 5 bin metreden fazla etkili hava savunma menzili ile namlu başına, dakikada 550 mermi döngüsel atış hızına sahip mobil bir hava savunma sistemi olan Gepard, 2 adet Oerlikon Contraves 35 mm KDA topuyla donatılmıştır.

Gepard taretin arkasında 1 adet S-bant arama radarı ve taretin önüne yerleştirilmiş 1 adet azami 15 km menzildeki hava hedeflerini tespit ve takip edebilen Ku-bant Doppler takip radarı ile donatılmıştır.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *