LOADING

Type to search

Kara

Japonya Patria AMV XP için imzayı attı

Share

Finli Patria ve Japan Steel Works (JSW) firmaları arasında Japonya’da Patria AMV XP 8×8 araçlarının üretimine ilişkin bir lisans anlaşması imzalandı. 

Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri’nin Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı programına uygun olarak yerel üretime olanak sağlayan 31 Ağustos 2023 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında Patria AMV XP 8×8, halen kullanılmakta olan Type-96 8×8 Zırhlı Personel Taşıyıcı araçlarının yerini alacak. Araç sayısı ve bütçesi hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.

AMV XP, APC (Zırhlı Personel Taşıyıcı) konfigürasyonunda, iki kişilik bir mürettebat ve arka kısmında 10 personel taşıma kapasitesine sahip. Ön kısmı 30 milimetrelik zırh delici mermilere dayanıklı olan araç, 14,5 mm zırh delici mermilere karşı tam koruma sağlayacak şekilde tasarlandı. AMV XP, 10 kilogram TNT’ ye eşdeğer patlamalara kadar dayanıklıdır.

AMV XP’ler, 12,7 milimetre kalibreye kadar makineli tüfek, 30 milimetre otomatik top veya ateş destek aracı olarak kullanılmak üzere 120 mm topla silahlandırılabilir.

1000 km seyir menzili ile maksimum 100 km/s hıza ulaşabilen AMV XP’de 603 beygir Scania DC13 turboşarj dizel motor kullanılıyor. Ayrıca gövdenin arkasına monte edilmiş iki su jeti sayesinde suda maksimum 10 km/s hıza ulaşabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *