LOADING

Type to search

Kara

TSK’ya “FIRTINA” teslimatı

Share

Türk Kara Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan “Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüsü Tedariki Projesi” kapsamında teslimatlar devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Haftalık Basını Bilgilendirme Toplantısında yaptığı açıklamada, “Çeşitli cins ve miktarda harp silah ve araç gereçler, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine dâhil edilmektedir. Bu kapsamda, Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüsü Tedariki Projesi” adı altında, 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’sinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmış, T-155 Fırtına OBÜSÜ 25 Ağustos’ta envantere alınmıştır.” dedi.

BMC Savunma, ASELSAN, MKE ve ASFAT iş birliği ile yürütülen proje kapsamında teslimatların 140 adede kadar çıkması; 2025 yılından itibaren ise BMC POWER tarafından geliştirilmekte olan UTKU Güç Grubunun kullanımına geçilmesi planlanıyor.

Kara Kuvvetlerine büyük ateş üstünlüğü sağlayan Fırtına obüsleri, terörle mücadele harekâtlarında etkin bir şekilde sahada kullanılıyor. Operasyonlarda elde edilen tecrübeler ışığında bu obüslere, ilave yetenekler kazandırılıyor.

Kazandırılan ilave yetenekler arasında yeni nesil atış kontrol, otomatik mühimmat yükleme, sürücü görüş, otomatik yangın söndürme, iklimlendirme, 12,7 mm SARP uzaktan kumandalı silah sistemi, yenileştirilmiş palet askı donanımı, yeni nesil yardımcı güç grubu gibi pek çok kritik unsur bulunuyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *