LOADING

Type to search

Hava

TOGAN yine Afrika yolcusu

Share

STM tarafından geliştirilen TOGAN insansız hava aracı (İHA), yeni bir ihracat başarısına imza attı.

Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’te tanıtılan ürünlerden insansız hava aracı TOGAN, kısa süre önce yapılan ilk ihracatının ardından bu başarısına yeni bir ülkeyi ekledi. TOGAN ilk ihracatındaki gibi Afrika’daki bir diğer ülkenin yolunu tuttu.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Kendimize güvenimiz de geldi. Yetkinliklerimiz de belli seviyeleri aştı artık. Bundan sonra hepimizin motivasyonu ihracat.” dedi.

Döner kanatlı vurucu İHA KARGU’yu 10’dan fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirten Güleryüz, şunları ifade etti:

“Diğer platformlarımız da yavaş yavaş kendini ispatlamaya başladı. TOGAN’da ikinci ülkeye ihracatımız oldu. Şu anda aktif olarak görüştüğümüz ülkeler bulunuyor. BOYGA’ya çok yoğun ilgi var, benzer şekilde ALPAGU’ya ilgi var. ROKETSAN ile ürettiğimiz ALPAGUT’u bu sene sonunda uçuracağız. Daha ürün ortaya çıkmadan görüştüğümüz ülkeler var, ona da çok yoğun ilgi var diyebilirim.”

Taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanan TOGAN, özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip bulunuyor. Otonom şekilde havada görev değişimi/devri yapabilen TOGAN, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme imkanı sunuyor.

Tek bir TOGAN platformu, 10 kilometre menzilde 45 dakika görev yapabiliyor. TOGAN, 30x optik zoom seviyeli gündüz ve kızılötesi görüntü sistemleriyle gece ve gündüz efektif operasyon imkanı sunuyor.

Platform, özgün otopilot ve bilgisayarlı görü yazılımları sayesinde otonom olarak hareketli hedef takibi yapabiliyor. Gelişmiş bilgisayarlı görü algoritmaları sayesinde hedef tespit, tanıma, teşhis ve teknik analiz yapabilen TOGAN, görüntü kıymetlendirme çalışmalarında kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *