LOADING

Type to search

Hava

Japonya JASSM-ER ile elini güçlendirecek

Share

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 104 milyon dolarlık JASSM-ER menzili genişletilmiş müşterek havadan satha atılan seyir füzesi ve bununla ilgili ekipman satışına onay verdi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının Japonya’ya 104 milyar dolar değerinde 50 “JASSM-ER” menzili genişletilmiş müşterek havadan satha atılan seyir füzesi ve ilgili ekipman gönderilmesine onay verdiği belirtildi.

Açıklamada önerilen bu satışın, Hint-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik amaçlarını destekleyeceği belirtildi.

Standart JASSM 370 km menzile sahipken, JASSM-ER yaklaşık 1.000 km menzile sahiptir. Gövdeleri aynıdır, bu nedenle dış görünüşleri ile ayırt edilemezler. Temel farklılıklar ise JASSM-ER daha büyük bir dahili yakıt tankı ve daha verimli bir turbofan motora sahip olmasıdır.

Her iki varyant da 4.26 m uzunluğa, 0.55 m çapa, 0.45 m yüksekliğe, 2.7 m uzatılmış kanat açıklığına ve 1,023 kg ağırlığa sahiptir. 

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up