LOADING

Type to search

Hava

Polonya’ya Apache onayı

Share

ABD, Polonya’ya 12 milyar dolarlık AH-64 Apache saldırı helikopteri satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, satışa yeşil ışık yakıldığını Kongre’ye bildirirken, Polonya’nın Boeing’den 96 adet AH-64E Apache saldırı helikopteri alacağını açıkladı.

Pentagon, NATO üyesi Polonya’nın 96 adet Apache saldırı helikopteri ile 210 adet T700-GE 701D turboşaft motoru, 37 adet Longbow Atış Kontrol Radarı, 1.844 Hellfire füzesi, 460 adet AGM-179A füzesi, 7650 adet APKWS-II füzesi ve 508 adet Stinger 92K Block I Hava-Hava füzesi de dahil olmak üzere ilgili teçhizatı talep ettiğini açıkladı.

Polonya, Rusya’nın komşu Ukrayna’yı işgalinin ardından ordusunu güçlendirmeyi bir öncelik haline getirdi.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı olası satışı Pazartesi günü ABD Kongresi’ne bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın onayına rağmen bu bildirim bir sözleşme imzalandığını ya da müzakerelerin sonuçlandığını göstermiyor.

Polonya, Rusya’nın saldırısına karşı ABD öncülüğünde Ukrayna’yı destekleme çabalarını güçlü bir şekilde destekledi ve ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı milyarlarca dolarlık silahın büyük bir kısmı Polonya üzerinden sınırı geçti.

Polonya Ocak ayında yaptığı açıklamada bu yıl gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde dördünü savunmaya harcamayı planladığını duyurdu ki bu oran NATO’nun yüzde iki olan hedefinin oldukça üzerindedir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *