LOADING

Type to search

Hava

Çin’in gözleri Tayvan’ın üzerinde

Share

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin’e ait 45 askeri hava aracı ve 9 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında 45 hava aracından 27’sinin, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği sahada uçtuğu belirtildi.

9 “SU-30”, 12 “J-10” ve 4 “J-11” tipi savaş uçağı ile “Z-9” tipi denizaltı savar helikopterin Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizgiyi” geçtiği, “Y-9” tipi askeri nakliye uçağının ise ADIZ’ın güneybatısında uçtuğu bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, Tayvan Silahlı Kuvvetlerinin savaş uçakları, gemiler, tespit-takip vasıtaları ve karaya konuşlu füze sistemleriyle durumu yakından izlediği kaydedildi.

Çin ordusu, dün Tayvan Adası’nın çevresinde hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı müşterek askeri tatbikata başladığını bildirmişti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Doğu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, Tayvan’ın kuzeyi ve güneybatısındaki hava sahası ve sularda düzenlenen tatbikatın, “Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlerin dış güçlerle işbirliğine karşı sert bir uyarı olduğu” ifade edilmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün gün içinde Çin’e ait 42 askeri hava aracı ve 8 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurmuştu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *