SON EKLENENLER
Belçika Fransa'dan 'Sezar' alacak

Belçika Fransa'dan 'Sezar' alacak

KARA/
1 ay önce
801 Görüntülenme

Belçika, Fransa'dan tekerlekli araç üzerine konuşlu CAESAR (Sezar) 155 mm obüs sistemi alacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Belçika Savunma Bakanlığı'nın 29 Ekim 2021'de yaptığı açıklamaya göre, Belçika Silahlı Kuvvetleri topçu kabiliyetlerini artırmak amacıyla Fransız Nexter firmasından 9 adet CAESAR NG (Yeni Nesil), 155 mm tekerlekli kundağı motorlu obüs alacak.

2016 yılında yayınlanan Stratejik Vizyon'a göre Belçika, yeni topçu sistemlerinin tedariki için 48 milyon Euro yatırımı onayladı.

Hali hazırda Belçika ordusunun envanterinde 32 adet RT-61 120mm havan ve 14 adet LG1 Mk II 105mm topçu sistemi bulunuyor.Bu siparişle Belçika, CAESAR'ın Avrupa'da dördüncü, dünyada ise sekizinci kullanıcısı oldu.

Fransız Nexter Group tarafından geliştirilen sistem başta Fransa olmak üzere 6 ülke ordusu tarafından hizmete sokuldu. Fransız ordusunca Afganistan ve Mali'de düzenlenen operasyonlarda da kullanılan CAESAR'lardan şimdiye kadar 350'nin üzerinde satış yapıldı.

40 km üzerinde atış menziline sahip olan IL-76, C-17 ve A400M gibi nakliye uçakları tarafından taşınabilen 30 ton ağırlığındaki araç, yüksek hareket kabiliyeti ve kısa süre içerisinde mevziiye girip dakikada 6 atış yaptıktan sonra terk edebilme özelliği ile askeri birliklere büyük avantaj sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com