SON EKLENENLER
Bayraktar'ın yeni rotası Kırgızistan

Bayraktar'ın yeni rotası Kırgızistan

HAVA/
2 ay önce
2278 Görüntülenme

Baykar’ın tasarlayıp ürettiği Bayraktar TB2 taktik sınıf İnsansız Hava Aracı’nın yeni kullanıcısı Kırgızistan olacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un katılımıyla Cumhurbaşkanlığı İdaresinin bulunduğu bina önündeki meydanda Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Birliği Hizmetlerine bütçeden ilk kez satın alındığı belirtilen askeri araçların teslimi için tören düzenlendi.

Taşiyev, yaptığı açıklamada, Türkiye'ye "Bayraktar TB2" SİHA siparişi verdiklerini ve bunların yakın zamanda kendilerine teslim edileceğini söyledi.

SİHA'ların dünyada sayılı ülkede bulunduğuna belirten Taşiyev, "Bunlardan biri de bizim ülkemiz olacak. SİHA'ları kullanacak kişiler Türkiye'de eğitim gördü. Bu SİHA'lar yakında ülkemize gelecek." dedi.10'dan fazla ülke ile imzalar atıldı

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar 29 Ağustos’ta düzenlenen bir törende yaptığı açıklamada, "İnsansız hava araçlarımıza tüm dünyadan büyük bir ilgi var. Özellikle İdlib ve Azerbaycan Karabağ harekatlarından sonra bu ilgi çok arttı. Aslında Bayraktar TB2 insansız hava aracımıza İdlib harekatına (Bahar Kalkanı Harekatı), Zeytin Dalı Harekatı'na, Fırat Kalkanı Harekatı'na ve son olarak da Azerbaycan'daki harekata katıldığından beri dünyadan yoğun bir ilgi var hatta Bayraktar TB2 için 'zaman zaman talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz' diyebilirim. Baykar bu sayede gelirlerinin yüzde 70'inden fazlasını ihracattan elde ediyor. Şu ana kadar imzalanmış 10'dan fazla sözleşme var. Bunların bir kısmının ihracatı da gerçekleşti."  dedi.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak tasarlanıp geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan Bayraktar TB2, 380 bin saat başarılı uçuşu da geride bıraktı. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Türkmenistan'ın envanterinde bulunan 200'e yakın Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor. Öte yandan Polonya ve Irak ile Bayraktar TB2 SİHA'ların tedariki konusunda anlaşmaya varıldı.

2020’de 360 milyon dolarlık ihracat

Geçtiğimiz yıl Baykar'ın gelirlerinin büyük kısmı yurt dışına yapılan ihracattan elde edildi. İlk milli İHA ihracatını 2012'de gerçekleştiren Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza attı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com