SON EKLENENLER
Bayraktar'dan ANADOLU'ya ziyaret

Bayraktar'dan ANADOLU'ya ziyaret

GÜNDEM/TÜRKİYE
7 ay önce
5169 Görüntülenme

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Sedef Tersanesinde inşası süren TCG ANADOLU Havuzlu Çıkarma Gemisini ziyaret etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Bayraktar sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Sınıfında dünyanın ilk gemiye konuşlu S/İHA'sı olacak Bayraktar TB3'ün yuvası TCG Anadolu'yu ziyaret ettik. Savunma Sanayii ve Deniz Kuvvetlerimizden teknik heyetler ile harekat isterleri toplantısı yaptık. Mavi Vatan'da daha güçlü olacağız!" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan İctimai TV'ye geçtiğimiz günlerde Bayraktar TB3 ile ilgili  olarak Bayraktar, "Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip kalkan yani gemi platformlarına da inip kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak olarak geliştirildi. Kanatları katlanıyor. Uçak gemisine iniyor. 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor. O çalışmalar devam ediyor." açıklamasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, "TCG Anadolu'yu bir SİHA gemisine dönüştürecek çeşitli sabit kanatlı İHA projelerimiz var" ifadelerine yer verilmişti.

Adalar denizi, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanları ile Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda Türkiye’nin deniz gücünün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlayacak olan TCG ANADOLU, gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.

Uzunluğu 231 m ve genişliği 32 m olan geminin amfibi kabiliyetleri, gemi bünyesine konuşlanabilen dört adet LCM veya iki adet LCAC ile araç güvertelerinde mevcut tankların, zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekât bölgesine taşınmasına imkân sağlayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com