SON EKLENENLER
Bayraktar TB2 Türkmenistan’da

Bayraktar TB2 Türkmenistan’da

HAVA/
2 ay önce
1661 Görüntülenme

Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30'uncu yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen askeri geçit töreninde Bayraktar TB2 SİHA'lar yer aldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Bayraktar TB2 SİHA'lar, Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Polonya'dan sonra Türkmenistan'a da ihraç edildi.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen MAM-L ve MAM-C füzeleri taşıyan Bayraktar TB2 SİHA’lar, 27 Eylül’de, Türkmenistan’da gerçekleştirilen Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında ilk kez görüntülendi.

Baykar Savunma konu ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımında, SİHA’ların, araç üzerinde taşınırken çekilen görüntülerine yer verdi.Türkmenistan, Türkiye'nin 2021 savunma ihracatı sıralamasında 37.4 milyon dolar ile ilk 10 ülke içinde yer alıyor.

Hali hazırda Bayraktar TB2'lerin satışı ile ilgili Irak ile anlaşmaya varılırken Arnavutluk, Letonya, Fas ve Macaristan ile görüşmeler sürüyor.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar 29 Ağustos’ta düzenlenen bir törende yaptığı açıklamada, "İnsansız hava araçlarımıza tüm dünyadan büyük bir ilgi var. Özellikle İdlib ve Azerbaycan Karabağ harekatlarından sonra bu ilgi çok arttı. Aslında Bayraktar TB2 insansız hava aracımıza İdlib harekatına (Bahar Kalkanı Harekatı), Zeytin Dalı Harekatı'na, Fırat Kalkanı Harekatı'na ve son olarak da Azerbaycan'daki harekata katıldığından beri dünyadan yoğun bir ilgi var hatta Bayraktar TB2 için 'zaman zaman talepleri yetiştirmekte zorlanıyoruz' diyebilirim. Baykar bu sayede gelirlerinin yüzde 70'inden fazlasını ihracattan elde ediyor. Şu ana kadar imzalanmış 10'dan fazla sözleşme var. Bunların bir kısmının ihracatı da gerçekleşti."  dedi.Baykar tarafından milli ve özgün olarak tasarlanıp geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan Bayraktar TB2, 380 bin saat başarılı uçuşu da geride bıraktı. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 200'e yakın Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.

2020’de 360 milyon dolarlık ihracat

Geçtiğimiz yıl Baykar'ın gelirlerinin büyük kısmı yurt dışına yapılan ihracattan elde edildi. İlk milli İHA ihracatını 2012'de gerçekleştiren Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza attı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com