SON EKLENENLER
Baykar Ukrayna'da bakım ve eğitim merkezi inşa edecek

Baykar Ukrayna'da bakım ve eğitim merkezi inşa edecek

HAVA/
2 ay önce
1196 Görüntülenme

Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Baykar Savunma arasında ortak silahlı/insansız hava aracı (S/İHA) bakım ve eğitim merkezi inşa edilmesine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin huzurunda, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Baykar Savunma arasında İHA'ların bakım, onarım, modernizasyonu ve eğitimine yönelik ortak eğitim ve test merkezinin inşası ve kurulumuna ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, imza törenine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Bu anı çok uzun bir süredir bekliyorduk. Bu bizim için çok önemli bir olay” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Ukrayna halkı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a projenin hayata geçmesindeki desteğinden ötürü minnetlerini sundu.Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Anlaşma kapsamında Baykar Savunma, Ukrayna Savunma Bakanlığı'na ait Vasylkiv şehri yakınlarındaki arazilerde insansız hava araçlarının bakım ve modernizasyonu için tesis açacak. Tesiste ayrıca S/İHA personeli ve teknisyenlerine de eğitim verilecek. Bu tür merkezlerin daha sonra Ukrayna'nın farklı bölgelerinde de inşa edilmesi planlanıyor." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında, bir sonraki aşamada Baykar Savunma tarafından Ukrayna'da S/İHA'ların üretiminin gerçekleştirileceği bir tesis açılmasının hedeflendiği ve bunun da istihdam ve devlet bütçesine gelir sağlayacağı belirtildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com