SON EKLENENLER
Başkan DEMİR'den ABD'ye

Başkan DEMİR'den ABD'ye "Bizi ikna edin"

GÜNDEM/TÜRKİYE
10 ay önce
6157 Görüntülenme

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in "Ankara'nın S-400 alımı ABD'nin güvenliğine tehdit" açıklamasına, "Bizim böyle bir düşüncemiz yok. Biz defalarca bunu bize açıklayın, bizi ikna edin dedik" dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tv100'de Metehan Demir'in sunduğu Yüz Yüze programına konuk oldu. Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in, "Rus S-400 hava savunma sistemleri ABD'nin güvenliğini tehdit ediyor. Türkiye ve bütün ABD müttefiklerinin Rus savunma sistemlerinden kaçınmaları çok önemli" açıklamasının ardından Demir, "Bizim böyle bir düşüncemiz yok. Biz defalarca bunu bize açıklayın, bizi ikna edin dedik. Endişeniz neyse ittifaklık ruhu içinde bir adım atarız" dedik. Ben bir toplantıda Milli Güvenlik Danışmanı Bolton'a "Teknik olarak bizi ikna etmeniz gerekiyor, bize bir açıklama borçlusunuz" dedim. Kendisi de "Haklısınız size bir açıklama borçluyuz ve bu açıklamayı yapacağız" dedi. O gün bugündür açıklamayı bekliyoruz. Sayın Blinken kendisine iletilen bilgiler doğrultusunda bunu inanarak söylüyor olabilir. Ama biz bu bilgileri ileten kişilerin ne kadar samimi olduklarıyla ilgili, hangi parametreleri bildikleriyle ilgili endişe sahibiyiz. Konuştuğumuz zaman biz gerekli tedbirleri alırız dedik ama bu konuda hiç diyalog olmadı. Umarım bundan sonra olur" diye cevap verdi."Türkiye'yi yalnız bırakma stratejisi var"

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Belki de ilk defa işiteceksiniz diyerek "Amerika Birleşik Devletleri'nin, 9 ortaklı bu programda Türkiye’nin çıkarılamayacağını anlayınca yeni bir masa kurup, yeni bir anlaşma yapıp, Türkiye hariç diğer ortak ülkeleri bu anlaşmaya imza attırarak Türkiye’yi yalnız bırakmış olacaklar. Böyle bir strateji var. Bizim ise bu konuda ortaya koyduğumuz argüman şu: ‘kardeşim bu ortaklıkta ortaya konulan bir para vardı, herkes bir miktar para ödedi, siz masadan kalktıysanız bu para da bize kalır." ifadelerini kullandı. 

"F-35 uçağında bağımlılık çok fazla"

Prof. Dr. İsmail Demir, F35 üzerindeki çeşitli aksaklıklar giderilebileceğini, belli bir seviyeye erişeceğini, ancak gerçekten son derece bağımlılık oluşturacak ve ana üreticiden uçağın ana sahibinden bağımsız adım atmanızı son derece zorlaştıracak bir sistem olduğunu vurguladı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com