SON EKLENENLER
Barak ER hazır

Barak ER hazır

HAVA/
10 ay önce
3844 Görüntülenme

Israel Aerospace Industries (İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii/IAI), BARAK ER Hava ve Füze Savunma Sisteminin bir dizi denemesini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Barak ER Hava ve Füze Savunma Sisteminin yeteneklerinin ölçülmesi için belirlenen bir dizi senaryo kapsamında gerçekleştirilen testlerin başarıyla tamamlandığını belirtti.

Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) göre, IAI, Barak ER adı verilen füze hava savunma sisteminin seri üretimine geçildiğini açıkladı.

Hem deniz hem de kara versiyonları mevcut olan  sistem aile bütünlüğü içinde modüler yapıda, farklı platform entegrasyonlarına, değişen atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu şekilde tasarlandı.IAI tarafından geliştirilen BARAK ER füzesi, balistik hedefler de dahil olmak üzere 150 km'ye kadar hava savunma tehditlerini önleme yeteneğine sahip. Dikey atış kabiliyeti ile 360° etkinlik alanı olan füzede bir booster, çift darbeli bir roket motor ve gelişmiş bir radar arayıcı başlık bulunuyor.

Dünyanın en gelişmiş savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen Barak, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra Hindistan ve Azerbaycan ordusu tarafından hizmete alındı.

Özellikle Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için yürüttüğü ve zaferle sonuçlanan Vatan muharebesinde Ermenistan güçlerince fırlatılan füzeler Barak-8 savunma sistemi  ile önleyerek operasyonel olarak kendini kanıtlamıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com