SON EKLENENLER
Bangladeş'te gözler 'Kaplan'da olacak

Bangladeş'te gözler 'Kaplan'da olacak

KARA/
1 ay önce
1038 Görüntülenme

Bangladeş'in 50'nci Zafer Bayramı kutlama etkinliklerinde Roketsan'ın TRG-300 KAPLAN füze sistemi de yer alacak.

Bangladeş Silahlı Kuvvetlerinin envanterine kattığı Roketsan ürünü TRG-300 KAPLAN füze sistemi 50. Zafer Bayramı geçit töreninde yer alacak. Dün gerçekleştirilen provalar kapsamında TRG-300 sistemi görüntülendi.

Geçtiğimiz yıl, Bangladeş Kara Kuvvetlerinin Çok Namlulu Roketatar Sistemi ihtiyacına yönelik Roketsan ile Bangladeş Kara Kuvvetleri arasında imzalanan tedarik sözleşmesi kapsamında bu ülkeye Haziran ayı içerisinde TRG-300 KAPLAN Füzesi teslimatı gerçekleştirilmiş, Türkiye'ye gelen Bangladeşli 180 personele sistemle ilgili eğitim verilmişti.ROKETSAN'ın 6 yıllık bir tasarım, geliştirme ve kalifikasyon sürecinin ardından 18 Kasım 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen ve Haziran 2017’de TSK’ya ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirilen TRG-300 KAPLAN füze sisteminin Blok I (menzil 30 - 120 km) Blok II (20 - 90 km) iki varyantı bulunuyor. TRG-300 füzesinin, sahadan gelen geri bildirimlerle iyileştirilmesi çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda, taktik özelliklerde yetenek arttırımını kapsayan ve TRG-300 BLOK-III füzesini konu alan çalışmalar, 2020 yılında başlatıldı ve hali hazırda devam ediyor.Karıştırmaya karşı dayanımlı, güdümlü TRG-300 BLOK-III füzesini de ihraç etmeyi hedefleyen Roketsan, bu konudaki görüşmelerini sürdürüyor.

TRG-300 füzesi, Roketsan üretimi K+ Silah Sistemi ve Çok Maksatlı Roket Sistemi (ÇMRS) ile uygun arayüze sahip olan diğer platformlardan da ateşlenebiliyor. TRG-300 füzesinin deniz platformlarına entegrasyonu için ihtiyaç duyulan iyileştirmelerinin gerçekleştirilmesi ve platform adaptasyonlarının yapılması da hedefleniyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com