SON EKLENENLER
BAE'ye F-35 için yeşil ışık

BAE'ye F-35 için yeşil ışık

GÜNDEM/DÜNYA
7 ay önce
2630 Görüntülenme

ABD Başkanı Biden, Kongre'ye Birleşik Arap Emirlikleri'ne F-35, SİHA ve çeşitli ekipmanların bulunduğu 23 milyar dolarlık silah satışının devam ettirileceğini bildirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Biden yönetimi, Trump döneminde yapılan satış anlaşmasını incelemek üzere askıya almıştı. Yapılan inceleme sonunda satışın yapılmasına karar verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Washington'un BAE'ye silah satma projesine devam etmeyi planladığını ancak yönetimin silahların kullanımıyla ilgili "ayrıntıları gözden geçireceğini" ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmanın tamamlanması halinde teslimatların 2025 yılından önce yapılmayacağını söyledi.

Bazı Kongre üyeleri, BAE'nin en büyük insani krizlerden biri olan Yemen savaşındaki rolünden dolayı silah satışına sıcak bakmıyordu. Ayrıca bazı senatörler de söz konusu silah satışı ile İsrail ordusunun teknolojik avantajının zora gireceğinden endişeli.

Ancak BAE ile diplomatik ilişkilerini normalleştiren İsrail, silah satımına karşı çıkmadıklarını ifade etmişti. ABD'nin Orta Doğu'daki önemli müttefiklerinden olan BAE, uzun bir süredir Washington'dan F-35 satın almak istiyordu.