SON EKLENENLER
BAE’nin gözü F-35’te

BAE’nin gözü F-35’te

GÜNDEM/DÜNYA
9 ay önce
6484 Görüntülenme

Amerikan yönetiminden F-35'ler için satış onayı bekleyen Birleşik Arap Emirlikleri, uçakların tedarik zincirine dahil olmak istiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait silah üreticisi EDGE, ABD ile yapılan işbirliği anlaşmasının hayata geçmesi durumunda Lockheed Martin ile F-35 savaş uçağının tedarik zincirinde yer almayı beklediklerini duyurdu.

Joe Biden başkanlığındaki yeni Amerikan yönetimi, eski Başkan Donald Trump'ın onayladığı anlaşmayı tekrar değerlendirmek için askıya almıştı. Trump, görevinin son günlerinde Abu Dabi yönetimine 50 adet F-35 tipi savaş uçağı ile 18 Silahlı İnsansız Hava Aracı'nın satışına onay vermişti.

EDGE Ceo'su Faisal al-Bannai, BAE'nin dışarıdan aldığı her türlü ürünün, hangi parçası olduğuna bakılmaksızın tedarik zincirine yoğun bir şekilde dahil olduklarını söyledi.

Reuters'da yer alan habere göre 5 milyar dolarlık devlete ait savunma firması EGDE ile Lockheed Martin ortak bir açıklama yaparak, BAE'nin uzay ve savunma sanayisinde ortak fırsatları değerlendirdiklerini aktardı. Açıklamada F-35 savaş uçağının ya da diğer sistemlerin adı geçmedi.

ABD'nin Orta Doğu'daki önemli müttefiklerinden olan BAE, uzun bir süredir Washington'dan F-35 satın almak istiyordu. BAE'nin bu talebinin önü, İsrail ile ilişkilerini Kasım 2020'de bir anlaşma ile normalleştirmesinin ardından açılmıştı.