SON EKLENENLER
Azerbaycan'a 'MEMATT' teslimatı sürüyor

Azerbaycan'a 'MEMATT' teslimatı sürüyor

KARA/
9 ay önce
3444 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanlığı, 5 Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı'nın Azerbaycan'a teslim edildiğini duyurdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bağlı kuruluşumuz Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ tarafından üretilen 5 adet Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı'nın (MEMATT) kardeş ülke Azerbaycan'a teslim edildi. MEMATT'ları kullanacak olan ve eğitimleri tamamlayan Azerbaycan askeri personeline de kullanıcı sertifikaları törenle teslim edildi. Basın mensuplarının da yakından takip ettiği törende teslimatı gerçekleşen 5 adet MEMATT, anti-personel ve anti-tank mayınlarını başarı ile imha etti. MEMATT'lar can Azerbaycan'a hayırlı olsun."Türkiye'de yerli ve millî imkânlarla üretilen ilk ve tek mekanik mayın temizleme aracı olan MEMATT, Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı topraklarda, Ermenistan'ın işgal döneminde döşediği mayınların temizlenmesinde kullanılacak.

MEMATT'ın TSK'nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan'a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı. Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkânlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı. Uzaktan kumandalı, zincirli ve parçalayıcı aparat kullanabilen hafif sınıf bir teçhizat olma özelliği taşıyan araç, özgün bir tasarımla geliştirilen teçhizat, anti-personel mayınları etkisiz hale getirerek aynı zamanda sahada mevcut bitki örtüsünü temizleyecek şekilde dizayn edildi.

Balistik zırhla güçlendirilen gövde ve aparatlar sayesinde her türlü arazide başarı ile görev yapabilme kabiliyete sahip MEMATT'nin, saha performansı, süratli parça değişimi, çoklu aparat kullanımı açısından dünyadaki diğer emsallerine oranla üstünlükleri bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com