SON EKLENENLER
Azerbaycan 'LORA' ile vurdu

Azerbaycan 'LORA' ile vurdu

KARA/
8 ay önce
6114 Görüntülenme

Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için yürüttüğü ve zaferle sonuçlanan Vatan muharebesinde  İsrail yapımı LORA taktik balistik füzeleri aktif rol oynadı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Azerbaycan Savunma Bakanlığı  Dağlık Karabağ'da topraklarını işgalden kurtarmak için gerçekleştirdiği Vatan muharebesinde füze ve topçu sistemlerinin yeni atış görüntülerini yayınladı. Görüntülerde İsrail ürünü LORA taktik balistik füzeleri de yer aldı. Yayınlanan görüntülerde insansız hava araçlarının tespit ettiği hedefler LORA ile başarılı bir şekilde imha edildi.

İsrailli IAI Firması tarafından geliştirilen 1.600 kg ağırlığındaki LORA’nın menzili 90 ile 430 km arasında değişiyor.

Füze, uydu destekli ataletsel güdüm sistemi/küresel konumlama sistemi sayesinde Topçu ve Hava Savunma Sistemleri, Radar MevzileriToplanma Bölgeleri, Lojistik Tesisler, Komuta, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri gibi hedefleri hassas olarak vurabiliyor.

Hedef sapma değeri (CEP) 10 metre olan sistem, gece ve gündüz, her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine yoğun ateş açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlıyor.Hali hazırda Azerbaycan'ın savunma sanayiinde en önemli tedarikçisi İsrail’dir. SIPRI verilerine göre 2016-2020 yılları arasında Azerbaycan’ın silah ithalatının %69'u İsrail’den (%17 Rusya, %4.8 Belarus) gerçekleşti.

İsrail’den tedarik edilen  sistemler arasında Heron ve Hermes tipi insansız hava araçları, Spike  uzun menzilli güdümlü tanksavar füzeler, Harop, Orbiter ve Sky Striker  kamikaze dronların yanı sıra modern topçu ve karadan karaya roket sistemleri yer alıyor. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com