SON EKLENENLER
Avustralya Ordusuna ilk 'BOXER' teslimatı

Avustralya Ordusuna ilk 'BOXER' teslimatı

KARA/
8 ay önce
5273 Görüntülenme

Alman Rheinmetall, Avustralya Ordusuna ilk 25 adet Boxer Muharebe Keşif Aracını teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Rheinmetall, 2 Haziran'da yaptığı açıklamada, 5,2 milyar dolar değerindeki Land 400 Faz 2 programı kapsamında Avustralya Ordusuna ilk parti 25 adet Boxer Muharebe Keşif Aracının teslim edildiğini duyurdu.

13 Mart 2018'de, Rheinmetall Defence Australia'nın (RDA) Avustralya Ordusu'nun Land 400 Faz 2 programı için seçildiği açıklanmıştı. Sözleşme kapsamında, Rheinmetall Defence Australia, Avustralya Ordusu'na 211 Boxer Muharebe Keşif Aracı (CRV) teslim edecek.

Avustralya ordusu alınacak platformları hâlihazırda 1999'dan bu yana birçok operasyonda aktif olarak kullanılan 257 adet Avustralya Hafif Zırhlı Aracı'yla (ASLAV) değiştirecek.Teslim alınacak Boxer'lardan 133'ü Rheinmetall ürünü Lance30mm taret sistemi ile donatılacak. Çift beslemeli 30 mm ana silah, havada infilak eden, programlanabilir mühimmat ABM (Air Burst Munition)  ateşleme kabiliyetine sahip ve 3 bin metre etkili menzile mühimmat gönderebiliyor.

Boxer, bu mühimmat ile duvar ve benzeri sütre arkasında bulunan hedeflere karşı etkinlik sağlayacak. Taret, 12,7 mm UKSS'nin yanı sıra Spike LR2 tanksavar füzesi ile donatılabiliyor.

Balistik ve mayın tehditlerine karşı yüksek düzeyde koruma sunan modüler zırh yapısına sahip Boxer, azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km. Boxer; Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol Aracı ve Ambulans gibi farklı görevler için de uygundur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com