SON EKLENENLER
'Avcı' teslimatı tam gaz

'Avcı' teslimatı tam gaz

KARA/
9 ay önce
5934 Görüntülenme

Kara Kuvvetlerinin ateş gücünü artıran Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Pars ve Kaplan araçlarının teslimatı sürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesapları üzerinden, "Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında teslimatlarımız devam ediyor. Güvenlik güçlerimize OMTAS taşıyıcılı PARS ve KAPLAN araçlarının yeni teslimatları yapıldı." bilgisini paylaştı.

Savunma Bakanlığınca 30 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamada, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında; üzerinden Kornet veya OMTAS atılabilen 208 adet paletli KAPLAN aracı ile 136 adet tekerlekli PARS tanksavar aracı tedarik ediliyor. Bugüne kadar 94’ü KAPLAN olmak üzere 113 adet araç envantere alınırken, son olarak 5 Nisan 2021’de başlayan muayene kabul faaliyeti sonrası 9 araç daha envantere alındı." ifadelerine yer verilmişti.KAPLAN STA

FNSS’nin, KAPLAN yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesinin en küçük üyesi olan KAPLAN STA, otomatik şanzımana ve ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip. Mayın ve zırh koruması bulunan araç, düşük ağırlığa sahip gövde yapısı ve 5 yol tekeri sayesinde, farklı coğrafi şartlarda yüksek mobilite sunuyor.

Amfibi bir araç olan KAPLAN STA, sınıfındaki, bu kabiliyete sahip az sayıdaki araçtan biri olmasıyla öne çıkıyor. Araç, arka tarafında yer alan iki adet suda itki sistemi sayesinde, kullanıcısının, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmasını olanaklı hale getiriyor.

PARS 4x4 STA

İleri gözetleme, anti- tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir araç olan Pars hareket kabiliyeti, merkezi lastik şişirme sistemi ile arttırılmış olup, lastik içi katı disk sistemi sayesinde “Patlak Gider” (Run Flat) özelliğine de sahiptir. PARS 4X4 asfaltta 110 km azami hız ve 700 km menzile çıkabiliyor.

Mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı korumalı olan aracın gövdesi, balistik malzemeden üretilmiştir.Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi OMTAS

ROKETSAN tarafından üretilen 4.000 metre mesafeye kadar hedeflere karşı etkili olabilen Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi OMTAS, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında FNSS Savunma tarafından geliştirilen ve teslimatları devam eden KAPLAN ve PARS 4x4 araçlarında başarıyla kullanılmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com