SON EKLENENLER

"ATOM" için sevkiyat zamanı

KARA/
1 yıl önce
22089 Görüntülenme

ASELSAN'ın hava tehditlerine karşı namlulu silah sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması amacıyla geliştirdiği "Atom" mühimmatının seri üretim sonrası sevkiyatına hazırlanılıyor.

35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Projesi kapsamında gerçekleştirilen ATOM 35 mm parçacıklı mühimmat seri üretim çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. ATOM 35mm parçacıklı mühimmat üçüncü grup teslimatlarına yönelik kabul faaliyetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) temsilcilerinin katılımlarıyla Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı Atış Poligonunda başarıyla tamamlandı. Kabulleri başarıyla tamamlanan 35mm parçacıklı mühimmatın K.K.K.lığı envanterine girmesi için sevkiyat işlemlerine başlandı.

Sayıları hızla artan seyir füzesi, havadan karaya füzeler, insansız hava araçları vb. hava tehditlerine karşı namlulu silah sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması amacıyla yeni nesil Programlanabilir Parçacıklı Mühimmat kullanımı gündeme geldi. Hava tehdit unsurunun yüksek kinetik enerjiye ve penetrasyon yeteneğine sahip parçacıklardan oluşan bir bulut içerisinde bırakılmasına dayalı söz konusu mühimmat konsepti; klasik mühimmat tipleri ile etkinlik sağlanamayan birçok hava tehdidine karşı maliyet-etkin hava savunma çözümü sağlıyor.

ASELSAN Ana Yükleniciliği’nde geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat bu konsepte uygun olarak geliştirilen Atom, 4 kilometre etkili menzille, elektromanyetik karıştırmaya karşı dayanıklı görev yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com