SON EKLENENLER

"ATMACA" tam isabet!

DENİZ/
1 yıl önce
11228 Görüntülenme

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gemisavar güdümlü mermi ihtiyacının milli imkanlar ile karşılanması maksadıyla Roketsan tarafından geliştirilen uzun menzilli gemisavar füzesi Atmaca, Karadeniz’de Sinop açıklarında başarıyla test edildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 4 Şubat’ta sosyal medya hesapları üzerinden,"İlk milli gemisavar füzemiz ATMACA, milli gemimiz TCG Kınalıada’dan atışında hedefi başarıyla imha etti. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Kahraman ordumuza hayırlı olsun!" ifadelerine yer verdi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de sosyal medya hesabı üzerinden, "Atmacalarımız artık mavi vatanın üzerinde çelik bir zırh, keskin bir kılıçtır." paylaşımını yaptı.

ATMACA, su üstü harbinde Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Roketsan tarafından geliştirilen; hücumbot, fırkateyn ve korvetlerde kullanılabilen, yüksek hassasiyetli satıhtan satha bir güdümlü mermidir.

Tüm hava şartlarında kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, tekrar hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve ileri görev planlama sistemiyle (3D routing) hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir. ATMACA, Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve hedefini yüksek doğrulukla aktif radar arayıcısıyla bulur.

220+ km menziliyle ve 88 kg TNT’ye eş değer yüksek patlayıcılı parçacık etkili harp başlığı kapasitesiyle hedefini gözlem hattının ötesinde tehdit eder. Veri linki kabiliyeti, ATMACA’ya hedef güncelleme, tekrar saldırma ve görev sonlandırma özelliklerini kazandırır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com