SON EKLENENLER

"Atı alan Üsküdar'ı geçti"

HAVA/
1 yıl önce
29003 Görüntülenme

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından üretilen, AKINCI ve Bayraktar TB3'e güç verecek olan motorun testine ait görüntü paylaştı.

Bayraktar, yaptığı paylaşımda, "TEI'nin geliştirdiği milli tasarım, yerli üretim uçak motoru. Dünyada bu sınıfta açık ara en yüksek performans değerlerine sahip uçak motoru. Nasıl derseniz; Test ettik, kıyasladık... AKINCI ve Bayraktar TB3'e güç verecek! Test görüntüleri bir ay öncesine ait. Denenen motor da prototip değil, seri üretim motoru. Atı alan..." ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar'a ithafen TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)'de sosyal medya hesapları üzerinden "Türkiye'nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170, seri üretime geçişinin ardından Baykar Savunma'da AKINCI ve Bayraktar TB3 için yer testlerinde! ...Üsküdar'ı geçti!" paylaşımında bulundu.

TEI, Türkiye’nin ilk yerli ve milli havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığının açmış olduğu PD170 Operatif İHA Motor Geliştirme Projesi’ne 2013 yılında başlamıştır. Projenin çıktısı olan PD-170 isimli 170 beygir pistonlu turbodizel havacılık motorunun, başta ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflendi.

Yoğun tasarım, imalat ve montaj faaliyetleri neticesinde, 30 Ocak 2017 tarihinde TEI-PD170 turbodizel havacılık motoru ilk kez çalıştırılmış olup,  27 Aralık 2018 tarihinde ise ANKA platformu ile ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirdi. Güç ve yakıt tüketimi hedefleri de kısa sürede yakalanarak motorda 6000 saati aşan kalibrasyon ve test faaliyetleri tamamlandı, resmi kalifikasyon testlerinde de son aşamaya gelindi. Sonrasında ise kalifikasyonun resmi kapanışı için gerekli dokümantasyon ve veri hazırlama süreci işletilecek. Projede ülkemizin havacılık alanındaki yan sanayi ile önemli işbirlikleri yapılıyor.

Tasarımı ve üretimi milli imkanlarla tamamlanan ve telif hakları tümüyle SSB’de bulunan TEI-PD170 turbodizel havacılık motoru, alt sistem, malzeme ve işçilik maliyetleri baz alındığında %85-90 arasında yerlilik göstermekte olup, 2020 yılı sonuna kadar diğer kalan sistemlerin yerlileştirme çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com