SON EKLENENLER
ATAK'a izin çıktı

ATAK'a izin çıktı

HAVA/
10 ay önce
5264 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin yakın zamanda Filipinler'e ihraç edilmek üzere T129'ların üretimine başlayacağını duyurdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

CNN Türk’te yayınlanan “Ne oluyor” Programına katılan Kotil, ATAK helikopterinin seri üretiminin devam ettiğine vurgu yaparken, helikopterin ihracına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kotil, Filipinler'e ATAK satışı için ABD'den izin çıktığını belirterek, "Önümüzdeki aylarda Filipinler'e ihraç edilmek üzere T129'ların üretimine başlayacağız." dedi. Kotil, Pakistan'a ihracat için ise ABD'den henüz izin çıkmadığını dile getirdi.

ABD uzun bir süredir ATAK'lara güç veren LHTEC CTS800 motorlarının ihracat lisansı konusunda izin vermiyordu.

Filipinler’in Türkiye’den altı adet T129 Atak taarruz ve taktik keşif helikopteri tedarik etmesine ilişkin niyet Kasım 2019’da kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana geçtiğimiz yıl, Malacanang’da katıldığı bir basın toplantısında konuyla ilgili, T129 Atak helikopterinin AH-1Z Viper’a göre maliyet etken bir çözüm olduğunu belirtmişti. Bakan Lorenzana, ABD ile Filipinler arasındaki siyasi ilişkilerin uyumlu olduğunu ve TUSAŞ’ın teklif ettiği T129 ATAK’ın fiyat performans açısından daha uygun olduğunu ifade etmişti. Lorenzana, tedarik programı için 258 milyon ABD Doları bütçe ayırdıklarını, ABD helikopteri tedarik etmeleri halinde ancak bir veya iki helikopteri envanterlerine katabileceklerini açıklamıştı. Bakan, iki helikopter yerine altı adet T129 Atak’ı tercih ettiklerini sözlerine eklemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com