SON EKLENENLER
ATAK dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

ATAK dostu-düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

HAVA/
8 ay önce
5573 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilen T129 ATAK helikopteri ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S dost-düşman tanıma sistemi kullanacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

T129 ATAK helikopterinin performansı zorlu sıcak hava-yüksek irtifa görevleri için optimize edilerek, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde projelendirilen ve muhtelif helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve gemilerde kullanılan ASELSAN ürünü IFF Mod 5/S cevaplayıcı cihazının, T129 ATAK helikopterine entegrasyonu ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki ATAK teslimatları IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazı ile gerçekleştirilecek.

Dostu-Düşmanı tanıyor

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, günümüz hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Mod 5/S özelliklerine sahip kısa-orta menzilli bir sorgulayıcıdır. IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, STANAG 4193 Sürüm 3'e uygun olarak Mod 1, Mod 2, Mod 3/A, Mod C, Mod S ve kriptolu Mod 4/Mod 5 modlarını desteklemektedir.

Platformda mevcut olan birincil sensör ile koordineli olarak çalışan ve tespit edilen hedefleri sorgulayan IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı, operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak "Otomatik/Manuel", "Interlace/Supermode" , SUR darbesi gibi sorgulama yönetim kabiliyetlerine sahiptir.

IFF Mod 5/S Sorgulayıcı Cihazı "RSLS/ISLS", "Defruiting", "GTC" ve Mod 4/5 için "Reply Evaluation" gibi IFF sinyal işleme yeteneklerine sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com