SON EKLENENLER
Asyalı savaşçı: Kore Donanması

Asyalı savaşçı: Kore Donanması

STRATEJİ/ANALİZ/
1 ay önce
2412 Görüntülenme

Kore Cumhuriyeti, derin denizcilik tarihi bulunan bir ülkedir. 5000 yıldan uzun bir süredir Asya’nın doğusunda bir yarımadaya konuşlu yaşam sürdüren ülke, üç tarafı denizle çevrili coğrafyasının avantajları ile Çin ve Japonya ile gerçekleştirdiği deniz ticareti bu gelişimde önemli bir pay sahibidir. Çin ve Japonya arasındaki ticareti kontrol etmek ve deniz kontrolünü sağlamak amacıyla 9’uncu yüzyılda Kore Yarımadası’nın güneyinde kaleler kuran Jango Bo-go ve 16’ncı yüzyılda ülkeyi Japon istilasından koruyan ve aynı zamanda ülkenin kahramanı olarak kabul edilen Amiral Yi Sun-shin, deniz tarihi içinde önem taşımaktadır.

Özelikle Amiral Yi Sun-shin, Japonya ile gerçekleştirilen 23 deniz savaşınında da zafer kazanmış olması itibariyle ülkede deniz savaş tanrısı olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın ilk zırhlı savaş gemisi olan Geobukseon’u (kaplumbağa gemisi) 1592 yılında inşa ettirmiş ve 1597 yılında sadece 13 parça savaş gemisi ile 133 Japon savaş gemisi karşısında elde ettiği başarı ülkede efsaneleşerek nesilden nesile aktarılmıştır. Bu başarıları ile ülke denizcilik tarihinin en büyük kahramanı olan Amiral Yi Sun-shin’in inşa ettirdiği Geobukseon gemisi Kore Deniz Kuvvetleri’nin sembolü olarak kullanılmaktadır.

1953 yılındaki Kore Savaşı sonrasında kuzey ile bağlantısı kesilen ve adeta bir ada ülkesi konumuna gelen Kore Cumhuriyeti, dış ticaret ve ekonomik faaliyetler okyanusa bağlıdır. O yüzden ülke ekonomisini denizcilik endüstrisine ve teknoloji yoğun sanayiye dayandırmıştır. Günümüzde gemi inşa sektöründe dünya lideri olan ve dünyanın 7’nci büyük deniz ticaret filosuna sahip ülke, açık deniz tesisi ve denizaltı kabloları gibi denizcilik sektörünün bir diğer faaliyet alanında dünya lideri konumunda bulunmaktadır.

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’nin Tarihi

Modern Kore Cumhuriyeti donanmasının tarihi, Ağustos 1945 yılında Japon istilasından kurtularak bağımsızlığını ilan etmesi ile başlamıştır. Ülkenin ulusal yapısı ve ekonomisi, Japonya’nın 35 yıllık istilası ile bozulmuş olsa da halkın deniz devleti olma isteğinde bir değişim yaşanmamıştır. Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, Kasım 1945 tarihinde Kara ve Hava Kuvvetleri’nin kurulmasından da önce Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’nin babası kabul edilen Amiral Son Won-il ve 70 kişilik silah arkadaşlarının çabaları ile teşkil edilmiştir. Tarihe geçen bu özverili çabalar sonucu Deniz Kuvvetleri’nin teşkilat yapısı ve limanları düzenlenmiş ve Deniz Harp Okulu da dâhil olmak üzere eğitim kurumları kurulmuştur.

1949 yılında Deniz Piyade birlikleri kurulmuş olsa da ekonomik zorlukların ortasında savaş gemisine sahip olmayan Kore Cumhuriyeti Donanması, bayrağı devraldığımız o zamanın denizci askerilerinin ve eşlerinin kaynak yaratma faaliyetleri ve halkın bağışları yoluyla temin edilen 60 bin dolar karşılığında Amerike Birleşik Devletleri (ABD)’den hizmet dışına ayrılmış dört savaş gemisini satın almıştır.

Kore Savaşı’nda bahse konu bu dört savaş gemisi ve yardımcı tekneler ile varlık gösterilmiş, ateşkesin ardından, 1960’lı yıllarda savaş gemisi sayısı Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’nin çabası ve müttefiklerin desteği ile 60’a yükseltilmiştir. 1964 yılında Vietnam Savaşı’na katılan Kore Donanması 1970’li yıllara gelindiğinde savaş gemilerinin yerlileştirilmesi amacıyla savaş gemisi inşasına başlamıştır. 1980 yılında ilk yerli fırkateynini, 1983 yılında ilk yerli korvetini, 1984 yılında ilk denizaltısını ve 1987 yılında ilk mayın tarama gemisini inşa etme başarısını göstermiştir.

1990 yılında Pasifik Kıyıları tatbikatına katılarak Açık Deniz Donanması olma yolunda ilerleme kaydeden Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, yine bu amaç doğrultusunda ilk yerli destroyerini 1998 yılında inşa etme başarısını göstermiştir. Büyük tonajlı bu ilk destroyerin inşasından 10 yıl sonra 2008 yılında ilk Aegis savaş sitemine sahip destroyerini tamamlanması ile dünyanın Aegis savaş sistemine sahip beşinci ülkesi olmuştur.

1993 yılında, tip 209 sınıfı denizaltının yapımını takiben 2006 yılında, Havadan Bağımsız Tahrik sistemi ile donatılmış tip 214 sınıfı denizaltı donanmaya katılmıştır. 2018 yılında başlatılan orta büyüklükte (3000 ton) denizaltı pojesinin ilk gemisinin 2020 yılından itibaren faaliyete geçirilmesi hedeflenmiştir. Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri günümüzde 20 denizaltı, 100 savaş gemisi ve 70 uçak ile dünyanın sekizinci en büyük donanmasına sahip bulunmaktadır.

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’nin Gelişim Planı

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, denizcilik sektöründe uluslararası topluma liderlik edebilecek ve dünyanın herhangi bir yerinde ulusal çıkarları savunabilecek ‘Deniz Gücü ve Açık Deniz Donanması’ hedefiyle güç geliştirmektedir. Kore Cumhuriyeti Donanması’nın gelişimi şu anda ‘Akıllı Donanma’ planıyla birlikte sürdürülmektedir. Kore Cumhuriyeti Deniz kuvvetleri, 1945 yılında kuruluşundan bu yana gelişim için sürekli olarak çaba sarf etmiş ve 2020 yılında dünyanın en büyük sekizinci deniz gücü ile bir mucize gibi ilerleme kaydetmiştir. Ayrıca şu anda Deniz Kuvvetleri, ‘Deniz Gücü ve Açık Deniz Donanması’nın hedeflerine ulaşmak için bir ‘Akıllı Donanma’ gelişim planını sürdürmektedir.

Kaynak: Mavi Vatan'dan Açık Denizlere Dergisi