SON EKLENENLER
ASİSGUARD'dan muharebe sahasına yenilikçi çözümler

ASİSGUARD'dan muharebe sahasına yenilikçi çözümler

GÜNDEM/TÜRKİYE
5 ay önce
2081 Görüntülenme

Savunma, akıllı şehirler, siber güvenlik ve finansal teknolojiler sektörlerinde faaliyet gösteren, sistem ve teçhizatlarını öz kaynaklarıyla geliştiren, yüzde 100 yerli sermayeye sahip Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş., kapsayıcı ileri teknoloji geliştirme yetkinliğiyle savunma, siber güvenlik ve finansal teknolojiler sektörlerinde bilgi birikimi ve tecrübesiyle 2018 yılı itibarıyla bir yapılanma sürecine girdi. Bu yapılanma süreciyle, savunma ve kamu güvenliği teknolojilerine yönelik faaliyetlerini ASISGUARD tescilli markasıyla tek bir marka çatısında birleştirdi.

Türk savunma ve havacılık sektöründe Elektro Optik Görüntüleme ve Sınır Güvenliği Sistemleri, Askeri Araç Elektroniği Sistemleri, Döner Kanatlı Silahlı/Silahsız Drone Sistemleri, Ekran Sistem Çözümlemeleri ile bir kısmı ülkemizde ilk olan, milli ve yerli kritik çözümler geliştiren ASISGUARD Genel Müdürü M. Barış Düzgün ile firmanın kuruluşundan bugüne ulaştığı noktayı, Ar-Ge faaliyetleri, devam eden projeleri ve gelecek dönem stratejileri üzerine gerçekleştirdiğimiz özel röportajı sunuyoruz.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASİSGUARD'ın kuruluşundan bugüne imza atmış olduğu başarılı projelerden bahseder misiniz? Sizin ASİSGUARD için kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Asisguard ürün gamının çok geliştiğinden bahsetmekten gurur duyuyoruz. Yeni ürünlerin yanı sıra gizlilik derecesini koruyan yeni projeleri yürütüyoruz.

Asisguard; baktığımız zaman 3 yıllık geçmişi olan ancak entelektüel sermayesi güçlü ekibimiz sayesinde masaya kullanıma hazır birçok ürün koyduk. Ürünlerimiz ordumuz envanterinde olması ile birlikte dost ve müttefik birçok ülkenin ilgi odağı.

Dolaylı olarak ihracat faaliyetlerimizi yürütmekle birlikte önümüzde doğrudan ihracat hedeflerimiz var.ASİSGUARD'ın genişleyen elektro optik sistemleri göze çarpıyor. Bu sistemler güvenlik güçlerine muharebe sahasında ne gibi kabiliyetler sunuyor?

Elektro optik sistemler, ASİSGUARD’ın yenilikçi yanını ortaya koyan bir alan. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu alanda hep en iyisini ve en önemlisi maliyet etkin ürünler geliştirme hedefindeyiz.

Elektro optik görüntüleme sistemlerimiz hali hazırda TSK envanterinde kara ve zırhlı araçlarımızda kullanılıyor. Girdiği testlerde diğer ürünlere göre parkuru en hızlı sürede tamamlayan ürünler geliştirmenin gururunu yaşıyoruz. Tabi bu sistemleri sadece zırhlı kara araçları olarak düşünmek yanlış olur. Hava ve deniz sistemleri için de görüşmelerimiz devam ediyor, bu alanlarda geliştirmelerimizi sürdürüyoruz.

Sürekli genişleyen elektro optik sistemlerimizi ASİSGUARD GÖZ AİLESİ (AGGÖZ Ailesi) ürün gamı altında konumlandırıyoruz. AGGÖZ Ailesi Soğutmalı ve Uzak Mesafe  Görüş Sistemleri, Video Yönetim Sistemi, Çevresel Görüş Sistemi, Sürücü Görüş Sistemleri’nden oluşuyor.

AGGÖZ Soğutmalı ve Uzak Mesafe Görüş Sistemleri, hareketli ya da sabit hedefleri zorlu hava koşullarında bile gerçek zamanlı olarak uzak mesafeden tanımlama, tespit ve takip etme, mesafesini ölçme ve atış yapma amacı ile geliştirilmiş bir sistem olarak öne çıkıyor.

AGGÖZ “Çevresel Görüş Sistemimiz”, kara araçları için mürettebatın gece ve gündüz tüm hava şartlarında 360 derece çevresel farkındalığını sağlamak amacıyla tasarlandı.

AGGÖZ “Sürücü Görüş Sistemlerimiz” ise gündüz ve gece koşullarında yakın engelleri algılayıp çevre bilincini arttırarak sürücüye güvenli bir sürüş desteği sağlıyor. Sürücüye her türlü hava koşulunda ileri ve geri görüş kabiliyeti sunan Sürücü Görüş Sistemleri, termal ve gündüz kamera görüntülerini dijital ara yüzler üzerinden sürücü ekranına aktarabiliyor.

AGGÖZ Video Yönetim Sistemi (VYS) ise araç üzerine entegre edilerek tüm çevreyi izleme imkanı sunuyor. Aracın önüne, arkasına, iç tarafına yerleştirilen kameralardan gelen görüntüler ve 360 derece görüş sisteminin kameralarından gelen görüntüler birleştirilerek kullanıcının görüş kabiliyeti artırılıyor.ASİSGUARD'ın bir diğer önemli ürün ailesini kullanıcısına zaman, emek ve maliyet açısından önemli katkılar sunan SADAK oluşturuyor. Bu sistem hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Asisguard’ın askeri araç çözümler ailesi olan “SADAK”da ihtiyaç çerçevesinde kendi mühendislik yeteneklerimizi kullanarak farklı ve özgün çözümler geliştiriyoruz.

SADAK ürün aile grubunda yer alan çözümlerimiz Asisguard‘ ın ilk ürünleri diyebiliriz. Bu zamana kadar 2000 adet 4x4 zırhlı araçlarda ürünlerimiz yer alıyor. 8x8 yeni nesil askeri araçlar için çalışmalarımız devam etmekte.SADAK ASKİS™ ( Askeri Sağlık ve Kullanım İzleme Sistemi ) de askeri paletli ve tekerlekli kara araçları için özel tasarlanmış elektronik sensör ve bileşenlerle elde edilen verileri yapay zeka ve büyük veri teknikleriyle işliyoruz. Bu sayede, aracın sağlık ve kullanım durumu izlenebiliyor, hangi parçada arıza olduğu ya da olacağı tespit ediliyor, kullanıcıya bilgi sunuluyor, bakım maliyetleri ve araçlardan kaynaklanan kazalar azalarak can kaybı engellenebiliyor. ASKİS, sıcaklık, nem, coğrafi koşullar gibi çevresel faktörlerin araca olan etkisinin ortaya çıkarılmasını ve yorumlanabilmesini sağlıyor.SADAK Ailesi’nin bir diğer çözümü İKS (İç Konuma Sistemi), askeri kara araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen, araç içi personelin operasyonel koşullarda sesli iletişimini sağlayan ve dış operasyon birimleri ile yetkiler dâhilinde haberleşmesini gerçekleştiren elektronik sistem olma özelliğini taşıyor.

SADAK SAS’ı (Siren Anons Sistemi) ise; kara ve deniz platformları için askeri standartlara uygun olarak geliştirilmiş, personelin araç içinden dış ortamı dinlemesine ve anons yapabilmesine olanak sağlayan yenilikçi bir sistem olarak tasarladık.

SADAK Ailesi’nin başka bir çözümü SBS (Sürücü Bilgi Sistemi) ile; askeri kara aracı kullanan kişiye araç hızı, motor devri, motor soğutma suyu sıcaklığı, motor yağı sıcaklığı, çalışma süresi vb. bilgileri tek bir ekranda sunarak büyük bir kolaylık sağlıyoruz. Kara araçları için yeni teknolojiler ve sistemler geliştirmeye devam edeceğiz. Bu alanda ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarla kendi mühendislik yetkinliklerimizi ve teknoloji geliştirme kabiliyetimizi kullanarak yeni ürünler ve sistemlerle savunma sanayimize katkı sunacağız.SSB ve ASİSGUARD arasında imzalanan Silahlı Mini/Mikro İHA Proje sözleşmesi kapsamında teslimatlar gerçekleştirildi. Bu teslimatlardaki son durum nedir? Bunun yanında, TÜBİTAK SAGE ile yürütülen SONGAR Silahlı Drone Sistemi'ne TOGAN Havadan Bırakılan Güdümsüz/Düşük Profil Güdümlü Mühimmatı'nın entegrasyonu noktasında hangi aşamadasınız? Ayrıca SONGAR'a farklı silah sistemlerinin entegrasyonu düşünülüyor mu?

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen SONGAR; kendisine özelleştirilmiş bir silahla,  belli bir bölgeyi baskı altında tutabilmek için TSK’nın görüşleri alınarak yola çıkılmış bir proje.  Dolayısıyla ihtiyaç doğrultusunda geliştirilmiş bir sistem. 1 sene içinde TSK envanterine 8 adet SONGAR silahlı girdi. SONGAR'ın sahadaki etkinliğini entegre edilen çeşitli faydalı yükler ile güçlendiriyoruz. SONGAR’da 4’lü bomba atar sistemimiz var. Pek yakında 6’lı bomba atar eklemeyi de planlıyoruz. SONGAR’a ayrıca, TÜBİTAK SAGE’nin mühimmat sistemi TOGAN’ı da entegre ettik. Bildiğiniz üzere Togan, TÜBİTAK SAGE tarafından gelişmelerini tamamlayarak seri üretime hazır bir mühimmat olarak göreve hazır. Farklı platformlarda kullanılabilen maliyet etkin bir ürün SONGAR ile Sabit ve hareketli atış testlerimizi yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor.

SONGAR ile çoklu uçuş çalışmalarımız devam ediyor. Çoklu uçuş yapacak olan SONGAR’ların birinde silah, birinde 10 metre çapında bomba atar, diğerinde de 35 metre çapında TOGAN sistemi olabilir. Çoklu uçuşla yapay zekâ kullanılarak sürü şekilde uçuşlar yapılabilir. Taramalı mermi atabilir. Birçok konseptte çeşitlendirebiliriz.

ASİSGUARD sahip olduğu kabiliyetlerle güvenlik güçlerinin sahada üstünlük sağlamasına imkan sağlayacak teknolojik çözümler üzerinde çalışıyor. Bu çözümlerden biri de SONGAR silahlı drone sistemi.

Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda gelişim ve değişim yol haritasında her gün yeni adımlar atan SONGAR; entegre edilebilen farklı tipte faydalı yükler ve çeşitlendirilebilen kullanım konseptleri sayesinde operasyonel olarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ilk millî Silahlı Drone Sistemi SONGAR, askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere ASİSGUARD tarafından özgün olarak geliştirilmiştir. SONGAR 5 km yarı çaplı bir menzil içinde görev icra edebilme, gerçek zamanlı veri aktarabilme ve 3000 metre MSL irtifada görev icra edebilme özelliklerine sahiptir.5.56x45mm mermi atabilen tüfek entegrasyonundan sonra SONGAR’ın gelişimindeki bir diğer önemli aşama bombaatar kabiliyetinin eklenmesi oldu. Bombaatar özelliği dronu çok daha etkin bir hale getirdi. Sahada son kullanıcıya önemli bir avantaj sağlayacak olan SONGAR Bombaatarlı Drone Sistemi, tek seferde 4 adede kadar bomba atımı gerçekleştirebiliyor.

SONGAR, TÜBİTAK SAGE ile birlikte geliştirdiğimiz TOGAN entegrasyonu ile birlikte daha da maliyet etkin bir sistem haline geldi.

SONGAR’ın silah çeşitliliği arttırılırken aynı zamanda 4X4 kara aracı entegrasyonunu da sağladık. Bu sayede drone, artık sınır ve sınır ötesi operasyonlarda pusulara ve tehditlere karşı taarruz amaçlı daha etkin şekilde kullanılabilecek. Otonom olarak insansız sürüş gerçekleştirebilen, gerektiğinde uzaktan kumanda edilebilen askeri kara aracına entegre edilen SONGAR, aracın üstün vuruş yeteneği kazanmasına önemli bir katkı sunacak. 

SONGAR’ın kara aracına entegre edilmesi ürün geliştirme yol haritasında önemli bir aşamanın daha tamamlanmasını sağladı.SONGAR’ın ordumuzun ihtiyaçları doğrultusunda gelişimi devam ediyor.

SONGAR’ın operasyonel anlamdaki başarılarının yanı sıra keşif amaçlı olarak kullanılabilmesi için ihtiyaçlar doğrultusunda silahsız versiyonunu hizmete sunduk. Yeni silahsız drone sistemimizin ismi SARGUT. SARGUT, üç eksenli gimbal entegreli gündüz/gece görüş kameralı faydalı yük seçeneği sayesinde gündüz/gece çekimlerinde kullanılmaya elverişli bir yapıda.Otonom ve manuel uçuş modu seçenekleri sunduğumuz SARGUT, bağlantı kaybında drone’un eve dönüşü, harita üzerinde rota planlama, rota üzerinden otonom uçuş, uçuş sırasında rota değişikliği ve manuel uçuş gibi görevler esnasında operatörün yükünü azaltmak için ergonomik, kolay taşınabilir ve kullanıcı dostu tasarımıyla öne çıkıyor.

Ani baskınla hedefin üzerine bomba bırakılabilen ve otomatik makineli tüfekle hedefe yüksek sayıda mermi atabilen SONGAR,  çok hızlı hareket ediyor. Üzerine güdümlü bir bomba takılırsa, o güdümle herhangi bir mağaranın ağzını da vurabilir. En faydalı özelliği ise kale kollar ve üs bölgelerine yaklaşan tehditleri bertaraf etmesi. Kale kollarınızda SONGAR olduğunu bilen bir tehdit unsuru bize yaklaşamaz. Bu özelikler SONGAR’ı avantajlı duruma getiriyor. SONGAR, karakol ve kale kollarda taciz atışına, personel, araç ve konvoyların intikalindeki pusu veya tehditlere karşı ve gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da etkin kullanılabilir.Gelişen teknolojiyle birlikte ASİSGUARD'ı mevcut durumun dışında hangi alanlarda görebileceğiz?

Asisguard ‘ın bugün ki başarısında tasarım yeteneklerinin payının büyük olduğunu düşünüyorum. İhtiyaçlar doğrultusunda yerli ve milli olarak geliştirilen maliyet etkin ürünleri ülkemize geliştirmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu minvalde yine, ordumuz ihtiyaçları doğrultusunda her zaman göreve hazırız.

Türk Savunma Sanayi son 15 yılda büyük başarılara imza attı. Bunun en yakın örneğini Karabağ savaşında, Libya'da ve Suriye'de görmekteyiz. TSS ürünleri bu başarılar neticesinde birçok ülke tarafından tercih edilir duruma geldi.Bu noktada ASİSGUARD'ın ihracat faaliyetleri hangi aşamada?

ASİSGUARD olarak ülkemizin ihtiyacı olan yerli ve milli teknolojileri geliştirerek, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin kritik ihtiyaçlarını karşılamayı öncelikli hedef olarak belirledik. Türk savunma sanayiimiz için geliştirdiğimiz yenilikçi silahlı drone sistemlerimiz, askeri araç çözümlerimiz ve elektro optik ürünlerimizle dost ve kardeş ülkelere ihraç etme potansiyeline sahibiz. Bu konuda hedef pazarlar üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde Türk savunma sanayiinin dinamik bir oyuncusu olarak ülkemiz adına ihracatta önemli bir aşama kaydedeceğiz.

Hali hazırda kara araçları için kullanılan SADAK Ürün ailesi ve AGGÖZ Ailesi ürünlerimiz dolaylı ihracat ile birlikte kullanımdalar.

Dost ve müttefik ülkelerden SONGAR için çok fazla ilgi ve talep var. Çok fazla ülkeye teklif veriyoruz. Bu alanda ilk yerli ve milli ürünüz. Bu teknolojiye sahip ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Biz hep önde gitmek için SONGAR’a hep yeni şeyler eklemeyi, geliştirmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı sahadan ürünü kullanan ve kullanacak olan ekiplerle bizzat yürütüyoruz. Onların yönlendirmeleri ile hareket ederek geliştiriyoruz.

Türk Savunma Sanayinin geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Savunma Sanayii gelişmeye devam edecek katma değeri yüksek teknolojiler ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Sürdürülebilir ve güçlü bir sanayii artan küresel güvenlik endişeleri göz önüne alındığında, dünya genelinde büyük önem taşıyor.Askeri modernizasyona odaklandıkça askeri teçhizata olan talep artıyor. Dünya çapındaki uluslararası güvenlik ortamının belirsizliği ve sürekli karmaşıklığının, önümüzdeki beş yıl içinde küresel savunma harcamalarını artırması muhtemeldir.

Türkiye’nin savunma sanayi ihracatı son 5 yılda %30 arttı, ithalatı %59 geriledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve Savunma Sanayii Başkanımız Sayın İsmail Demir ‘in çalışmaları ile birlikte yerli ve milli teknoloji üreten savunma sanayi ekosistemi genişledi.

Savunma sektöründe artan çalışmalar, yatırımlar meyvelerini veriyor. Bugün Azerbaycan , Libya ve Suriye ‘de üretilen sistemler “oyun değiştirici “ olarak görülüyor. Bu bir ekosistem başarısıdır. 

ASİSGUARD IDEF 2021'de hangi yeni ürünlerle katılımcıların karşısına çıkacak?

Dünyanın önde gelen savunma fuarları arasında yer alan IDEF bizim için önemli bir fuar. İkinci kez katılacağımız IDEF’te yeni iş birliklerimizi açıklayacağız, yeni imzalar atacağız. Bu yıl pandemi gölgesinde yapılacak olan IDEF’21’te yurt dışı heyet katılımı daha sınırlı kalacak olsa da Türk savunma sanayiinin geldiği yeri gösteren önemli bir fuar olma özelliği taşıyor. IDEF'21 yerli-yabancı sektör profesyonelleriyle, Türk tedarik makamları ve yabancı heyetlerle görüşme fırsatı sunduğu için bölgesel olarak etkin bir konumda. Biz de Asisguard olarak IDEF’21 de yer almaktan dolayı memnunuz ve potansiyeline inanıyoruz.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com