SON EKLENENLER
ASELSAN'dan TSK'ya yeni teknolojiler

ASELSAN'dan TSK'ya yeni teknolojiler

KARA/
1 yıl önce
21990 Görüntülenme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da ASELSAN yeni sistem tanıtımları ve tesis açılışları törenine katıldı. Bir yeni sistemin Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine sunulduğu, envanterdeki bir sistemin yeni tesliminin yapıldığı ve bir yeni projenin başlatıldığı törende ASELSAN’a ait üç yeni yerleşke ve ASELSAN Akyurt Camiinin açılışları da gerçekleştirildi.

Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışları Törenine katılmak üzere ASELSAN’ın Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan yerleşkesine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesise girişinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ile birlikte şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yerleşke içinde düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleşen gezide yürütülen projeler hakkında bilgi aldı. Programda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da hazır bulundu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, törende şirketin faaliyetleri, geliştirilen cihaz ve sistemler ile uluslararası faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında Türk savunma sanayiinin yürüttüğü çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri İçin Yeni Sistemler Teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle ASELSAN tarafından geliştirilen bazı sistemlerin teslimatları da aynı gün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında açıkladığı teslimatların ilki, TSK’nın ilk kez envanterine giren KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi oldu. TSK’nın envanterinde yer alan KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin yeni parti teslimatı da bu törende yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca yeni bir projenin başlatıldığı müjdesini de verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSB projesiyle ASELSAN tarafından geliştirilecek Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi projesinin başlatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Roketsan’ın uydu fırlatma çalışmalarında yaptığı testlerin başarılı şekilde yapıldığını, bu atışlar sonucu yine uzay sınırına ulaşıldığını açıkladı.

Tamamlanan Tesislerin Açılışı Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende ASELSAN tarafından yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışını gerçekleştirildi. ASELSAN Akyurt Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi, ASELSAN Akyurt Camii, ASELSAN İvedik Teknopark Tesisleri ve ASELSANNET yeni binasının açılışı toplu olarak gerçekleştirildi.

ASELSAN Sistemleri Sergilendi

Tören sonunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık alanda sergilenen ASELSAN’ın geliştirdiği büyük boyutlu sistemler hakkında bilgi verdi.

KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesiyle ASELSAN tarafından geliştirilen KARAKULAK Sistemi; HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) Sistemidir. Sistemde, sayısal harita altyapısı üzerinde yer belirleme yeteneği bulunmakta olup sahadaki iki veya daha fazla sistemle, seçilecek uygun haberleşme altyapısı ile koordinasyonu sağlayarak hedefe ait yer belirleme yapılabiliyor.

KORKUT Kundağı Motorlu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçekleştirmek üzere SSB Projesiyle ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan KORKUT sisteminde her bir takım birbirlerine telsizle bağlı üç adet Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir adet Komuta Kontrol Aracından (KKA) oluşuyor.  

KORKUT Projesi, ASELSAN’ın hava savunma alanındaki yeteneklerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını ve ülkemizin bu alanda pek çok yeni teknolojiyi kazanmasını sağladı. KORKUT ve yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (PMT) ile birlikte ülkemiz dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi. KORKUT, alçak irtifa hava savunmasını uçak ve helikopterler gibi klasik hava tehditlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı da en etkili şekilde icra ediyor. Yeni Korkut sistemlerinin teslimat faaliyetleri son aşamadadır.

Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi Projesi

SSB öncülüğünde ASELSAN ile Yeni Nesil KORAL (Kara SOJ-2) projesi de törende açıklandı. Geliştirilecek Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi; var olan KORAL’a göre düşman unsurlarını algılama/karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak. Aynı zamanda gelişmiş teknoloji kullanan tüm düşman eski ve modern radar unsurlarına karşı operasyon yapabilecek nitelikte olacak. Yeni Nesil KORAL sistemi en etkin ve popüler radar tehdit unsurlarını bile algılayıp etkin bir biçimde karıştırarak operasyonel sahada ihtiyaç duyulan güvenli hava koridorunu açacak ve dost hava unsurlarının etkin ve güvenli bir biçimde görevlerini icra etmeleri konusunda kullanıcıya vereceği destekle bir çığır açacak.

ASELSAN Akyurt Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi

Güdüm ve İnsansız Sistemler Seri Üretim Tesisi,  55 bin metrekare arazide 8 bin metrekare kapalı alana sahip bulunuyor. Yerleşkenin içinde 150 kişilik ofis alanı, 4 bin 500 metrekare laboratuvar, test ve entegrasyon alanı yer alıyor. Yerleşkede insansız kara, hava ve deniz araçları, bomba imha robotları, Lazer Güdüm Kiti, Hassas Güdüm Kiti, Minyatür Bomba gibi kritik sistemler geliştirilip üretiliyor.

ASELSAN Akyurt Camii

ASELSAN Akyurt yerleşkesinde açılan Akyurt Camii 775 metrekare kapalı alan üzerine yapıldı. Camiinin kapasitesi kapalı alanda 976 kişi, açık alanda 1000 kişilik planlandı.

ASELSAN İvedik Teknopark Tesisleri

ASELSAN’ın İvedik Teknopark Yerleşkesinde gerçekleştirilen ek hizmet binası inşaatı çalışmaları Ekim ayı sonunda tamamlanarak Kasım ayında kullanıma alınacak şekilde hazır hale getirildi. Bu ek hizmet binası ile ASELSAN personelinin çalışabileceği ek ofis alanları, çözüm ortakları ile birlikte çalışılabilecek entegrasyon laboratuvar alanları, teknoloji araştırma çalışmalarını yürütmek ve gösterimlerini gerçekleştirmek üzere laboratuvar ve gösterim alanları, toplantı odaları ve personelin kullanacağı sosyal alanlar inşa edildi. Kasım ayından itibaren, platform entegrasyonu tasarım çalışmaları ve silah sistemleri mekanik tasarım çalışmaları İvedik Teknopark’taki yeni hizmet binasında gerçekleştirilmeye başlandı.

ASELSANNET Yeni Binası

Yüzde 100 ASELSAN iştiraki olan ASELSANNET; Haberleşme Sistemleri,  Güvenlik Sistemleri, Bilişim Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Radyo Frekansı ile Tanımlama ve Takip Sistemleri alanlarında faaliyet gösteriyor. ‘Teknolojinin Olduğu Her Yerde’ sloganıyla yola çıkan ASELSANNET, 7 bin metrekare ofis alanı olmak üzere toplamda 10 bin metrekare kapalı alana sahip yeni yerleşkesinde 216 çalışanı ile hizmet verecek.

TÖRENDE SERGİLENEN ASELSAN SİSTEMLERİ:

 • PULAT Aktif Koruma Sistemi
 • HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemleri
 • M60TM Tankı
 • Modernize Çekili Top
 • Ateş İdare Cihazı
 • KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi
 • KALKAN II Yeni Nesil Hava Savunma Erken İkaz Radarı
 • SERDAR Tanksavar füze fırlatma sistemi
 • KANGAL Karıştırma/Köreltme Sistem (Jammer)
 • SERHAT Seyyar Havan Tespit Radar Sistemi
 • İHTAR İHA Tespit/Tahrip ve Raporlama Sistemi
 • KORHAN 35 mm İnsansız Silah Kulesi
 • REDET II Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Sistemi
 • Mobil V-UHF Elektronik Taarruz Sistemleri
 • Silah Tespit Radarı
 • Erken İhbar Radar Sistemi

Kaynak: www.defenceandtechnology.com