SON EKLENENLER
ASELSAN'dan TSK'ya 'ATOM' teslimatı

ASELSAN'dan TSK'ya 'ATOM' teslimatı

HAVA/
1 yıl önce
12791 Görüntülenme

ASELSAN'ın hava tehditlerine karşı namlulu silah sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması amacıyla geliştirdiği "Atom" mühimmatının teslimatları sürüyor.

Türkiye’nin alçak irtifa hava savunmasında önemli görevler üstlenen ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat kabul atışı testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) temsilcilerinin katılımlarıyla Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı atış poligonunda başarıyla tamamlandı.

Zorlu şartlar altında gerçekleştirilen kabul testleri başarıyla tamamlanarak 35mm Parçacıklı Mühimmatın Hv.K.K.lığı envanterine girmesi için sevkiyat işlemlerine başlandı.

ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat çalışma konsepti; mühimmatın hedef önünde programlanan zamanda parçalanması ile hava tehdit unsurunun yüksek kinetik enerjiye ve penetrasyon yeteneğine sahip ağır metal parçacıklardan oluşan bir bulut içerisinde etkisiz hale getirilmesine dayanıyor. Bu özellik ile ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat, namlulu silahlarla vurulması mümkün olmayan küçük ve hızlı hava hedeflerine karşı etkinlik gösterilmesini sağlıyor. Ayrıca uçak, helikopter gibi konvansiyonel hava hedeflerine karşı görece daha uzak mesafede daha az sayıda mühimmat ile etkinlik sağlanabiliyor.

Geliştirilmiş parçacık saçılımına sahip Atom, 4 kilometre etkili menzille, elektromanyetik karıştırmaya karşı dayanıklı görev yapıyor.

Atom'un görevlere yönelik 3 farklı versiyonu bulunuyor.

Atom 35 mm Hava Savunma; havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava aracı (İHA), savaş uçakları, helikopterler, çeşitli kara hedeflerine karşı etkinlik gösteriyor.

Atom 35 mm ZMA; ana muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, hafif zırhlı/zırhsız araçlar, piyade birlikleri, bina, korunak ve benzeri sabit hedefler, sütre gerisinden taarruz eden birlikler ve İHA'ları etkisiz hale getiriyor.

Atom 35 mm C-RAM; havan mühimmatları, roketler ve İHA'lara karşı kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com