SON EKLENENLER
ASELSAN'dan 'TAYAS' teslimatı

ASELSAN'dan 'TAYAS' teslimatı

KARA/
10 ay önce
14476 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Yeni Mobil Sistemi (TAYAS) projesinin, Ağustos 2017’de ilk safha, Nisan 2018’de ikinci safha ve Aralık 2020’de üçüncü ve son safha teslimatının kabulü tamamlandı.

Yeni Mobil Sistemi Projesi kapsamında teslim edilen Taktik Yerel Alan Ağı Sistemi (TAYAS), Kara Kuvvetleri Komutanlığının taktik sahada Yerel Alan Ağı (LAN) haberleşme gereksinimini karşılamak amacıyla geliştirildi. TAYAS Sistemi sayesinde, Kara Kuvvetleri personeli, bağlı olduğu birlik kışlasını terk ederek taktik sahaya çıktığında, çadırlardan oluşan geçici karargâhtan, taşınabilir bilgisayarı ile KaraNET’e ulaşarak kışlada aldığı hizmeti almaya devam edebiliyor.

Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığının savaş alanında kullandığı komuta kontrol ve bilgi sistemlerinin stratejik sahada kurulu TAFICS, taktik sahada kurulu TASMUS ve uydu sistemleri ile iletişimini sağlayan yerel alanda (LAN) kurulu yazılım ve donanımı içeriyor.TAYAS projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığına, daha önce sahip olmadığı, dünyada da pek örneği bulunmayan, taktik sahada Milli Gizli gizlilik derecesinde kriptolu Wi-Fi haberleşmesi yeteneği kazandırıldı.

Proje sonunda, güvenli ve yüksek kapasiteli bir yerel alan ağı haberleşme sistemi, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait birliklerin taktik alanda kullanımına sunuldu. ASELSAN tarafından geliştirilen kriptolu kablosuz ağ cihazları (kriptolu kablosuz ağ erişim cihazı (KKAC), kriptolu kablosuz terminal cihazı (TKABC) ve ilgili kablosuz ağ yönetim yazılımı), kara, hava ve deniz kuvvetlerinin gereksinimlerine yönelik çeşitli yeni projelerde değerlendirilebilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com