SON EKLENENLER
ASELSAN'dan rekor teslimat

ASELSAN'dan rekor teslimat

KARA/
9 ay önce
7237 Görüntülenme

ASELSAN güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği elektro optik sistemlerin teslimatına devam ediyor.

1000 adet DORUK Sistemi ve 960 adet TİMSAH Termal Silah Dürbününün güvenlik güçlerine teslimatı nedeniyle Akyurt Tesislerinde ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün de katıldığı bir kutlama töreni gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında farklı kullanıcılar tarafından kullanılan DORUK Elektro-Optik Sensör Sisteminde teslim edilen toplam miktar 2020 yılı itibarıyla 1000 adede ulaştı.

Elde, üç ayak üzerinde ve uzaktan komutalı olarak farklı konfigürasyonlarda teslim edilen DORUK Sistemi, birliklerin kullanım amacına göre; karakol ve sınır güvenliği faaliyetlerinde, komando hareketli birliklerinde, sınır ötesi operasyonlarda, topçu birliklerini yönlendirmede, koordinat hesaplamada, düşman unsuru tespitinde keşif ve gözetleme amaçlı olarak en sık kullanılan elektro-optik cihazlardan biridir. Farklı kullanım senaryolarına göre, hareketli yönlendirme birimi, operatör kumanda birimi ve üç ayak gibi aksesuarlarla teslim ediliyor.TİMSAH Termal Silah Dürbünü, soğutmasız mikrobolometre dedektöre sahip bir kızılötesi görüntüleme cihazıdır. Termal Silah Dürbünü, birliklerin kullanım amacına göre, farklı tüfek ve menzil isterlerine göre farklı konfigürasyonlarda teslim ediliyor.

Komando hareketli birliklerince, sınır ötesi operasyonlarda, tüfek üstü termal görüntüleme amaçlı olarak en sık kullanılan elektro-optik cihazlardan biridir. Gündüz dürbünlerinin önüne eklenti özelliği ile ek bir sıfırlama gerekmeksizin takılabilen ve haricen nişangah olarak kullanılan iki farklı Termal Silah Dürbün ailesi bulunuyor.

Jandarma Genel Komutanlığı talebi doğrultusunda Çift Kullanımlı Termal Silah Dürbünü geliştirilerek hem eklenti, hem de nişangah özelliği tek bir cihazda envantere kazandırıldı. Yeni konfigürasyonun ilk teslimatı Jandarma Genel Komutanlığına Aralık 2020’de yapıldı. Güvenlik güçleri tarafından en üst düzeyde takip edilen ve kullanıcı beğenisini kazanan yeni nesil DORUK Elektro-Optik Sensör Sistemi ve TİMSAH Termal Silah Dürbününe yönelik siparişler artarak devam ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com